Katastrofa funta. Spadł do najniższych poziomów od 1985 roku

Zwycięstwo eurosceptyków w referendum w Wielkiej Brytanii, gwałtownie odbiło się na wartości funta. Brytyjska waluta była dziś najsłabsza od 31 lat! 

Funt, który osłabiał się od miesięcy, wraz ze zbliżającą się datą referendum, dziś ostatecznie zanotował największy spadek wartości od roku 1985.

Brytyjska waluta rankiem była wyceniana na zaledwie 1,34 dolara. Kurs spadł wyraźnie, kiedy po podaniu częściowych wyników plebiscytu groźba Brexitu stała się zupełnie realna. 

Podobny kryzys zdarzył się do tej pory dwukrotnie – w 1992 roku, kiedy miejsce miała Czarna Środa (osłabienie waluty w wyniku działań spekulacyjnych), oraz w 2008, kiedy pękła bańka na rynku nieruchomości.

GBP/USDGBP/USD źródło: investing.com

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że od roku 1971, kiedy to rozpoczęto wzajemne notowania kursów, wartość funta nie spadła poniżej poziomu w okolicach 1,4 dolara. Tak wyraźną przecenę widzimy więc po raz pierwszy w historii.

Po kilku godzinach funt zaczął w niewielkim stopniu odrabiać straty.

Brytyjski bank centralny zapowiedział swoją gotowość do interwencji - na obronę kursu jest gotów przeznaczyć 250 miliardów funtów.

Więcej o: