Ministerstwo Finansów zachęca obywateli - pożyczcie Polsce pieniądze z 500 plus

Ministerstwo Finansów namawia do oszczędzania pieniędzy z programu Rodzina 500 plus na przyszłość dzieci. Konkretnie - poprzez nabywanie obligacji skarbowych. Czyli de facto kredytowanie budżetu państwa.

Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę "Dla Twoich dzieci". Przekonuje na niej do przeznaczania środków z programu Rodzina 500 plus na zakup obligacji skarbowych, i w ten sposób odkładania na przyszłość dzieci. Idea oszczędzania zdecydowanie jest godna pochwały - dzieciom na start w dorosłość z pewnością przyda się pewna „poduszka finansowa”, w miarę możliwości warto ją budować.

Jest tylko jeden szkopuł.

Nabywając obligacje skarbowe tak naprawdę udziela się Skarbowi Państwa pożyczki. Obligacje to dług, jaki państwo zaciąga u inwestorów. Ministerstwo Finansów zachęcając do lokowania środków z Rodziny 500 plus akurat w obligacje skarbowe mówi właściwie „jak już masz te 500 zł, to my byśmy je od Ciebie chętnie pożyczyli”.

Regularne nabywanie obligacji z pieniędzy z 500 plus doprowadzi do ciekawej sytuacji. Państwo da Ci 500 zł, Ty pożyczysz je państwu, ono da ci je za miesiąc w ramach kolejnej płatności 500 plus, Ty znów je pożyczysz i tak cały czas będziecie się „przerzucać” tymi 500 złotymi.

Premier Szydło i wicepremier Morawiecki nie mogą dojść do konsensusu czy Rodzina 500 plus jest na kredyt czy nie. Inicjatywa zachęcająca beneficjentów programu do nabywania obligacji skarbowych pokazuje, że państwo z ochotą pożyczyłoby sobie od nich te 500 zł na dziecko.

Zachęcając Polaków do lokowania środków z Rodziny 500 plus w obligacje państwo chce przesunąć koszty programu w czasie. Pozyska środki na bieżącą wypłatę świadczeń, a jednocześnie zyska czas, bo obligacje wykupi dopiero po kilku latach. Cena za taką pożyczkę nie jest wygórowana - oprocentowanie obligacji to obecnie od 2 proc. do 2,50 proc. w skali roku. A właściwie jeszcze mniej, bo odsetki od obligacji są objęte 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych.

Program 500 plus zakłada, że świadczenie wychowawcze - 500 zł na drugie i kolejne dziecko - otrzyma każda rodzina bez względu na dochody.Program 500 plus zakłada, że świadczenie wychowawcze - 500 zł na drugie i kolejne dziecko - otrzyma każda rodzina bez względu na dochody. GOODPICTURES FRANCISZEK MAZUR

Będzie lepsza oferta?

"Dla beneficjentów programu 500 plus Ministerstwo Finansów planuje jesienią wprowadzić na rynek specjalne obligacje, których oprocentowanie będzie nieco korzystniejsze niż innych serii obligacji detalicznych" - informował na początku czerwca resort. Obligacje, do nabywania których zachęca Ministerstwo Finansów na stronie „Dla Twoich dzieci” nie są na razie nowością, to te same obligacje, które może nabyć każdy inny.

Obligacje skarbowe są emitowane co miesiąc. Jedna obligacja kosztuje 100 zł. Obligacje standardowo są emitowane na 2, 3, 4 lub 10 lat. Po tym czasie następuje ich wykup, czyli zwrot całego kapitału ulokowanego w obligacje. W międzyczasie, co pół roku, rok lub 2 lata (zależnie od czasu trwania obligacji), państwo wypłaca także odsetki. W razie potrzeby szybszego sięgnięcia po oszczędności, można złożyć dyspozycję przedterminowego wykupu obligacji.

Więcej o:
Komentarze (208)
Ministerstwo Finansów zachęca obywateli - pożyczcie Polsce pieniądze z 500 plus
Zaloguj się
 • malygala

  Oceniono 82 razy 72

  Bo trzeba być idiotą żeby uwierzyć w sensowność programu 500+ i wydolność budżetu państwa przy takim obciążeniu. Teraz wszyscy wyborcy PiS powinni ratować budżet przymusowymi potrąceniami z własnej pensji.

 • ka.pito

  Oceniono 25 razy 25

  W końcu jednak te obligacje trzeba będzie wykupić. Z tym, że to nie będzie już problemem PiSu

 • caraway

  Oceniono 19 razy 17

  Przeznacz dług państwowy na dług państwowy, który sam będziesz spłacał a do tego wypłacisz sobie odsetki!

 • uzdek98

  Oceniono 18 razy 16

  czyli na polski: dajcie kochani kasiore na meneli, bo oni na nas głosuja ...

 • staratekla

  Oceniono 13 razy 13

  już tyle razy nasz Rząd robił w ciula obywatela, że bym nie liczył na wielki odzew na ten apel. ;)))

 • batrolan

  Oceniono 8 razy 8

  Czyli wirtualne pieniądze, których nie ma, bo są kredytem, mają służyć do zaciągnięcia kolejnego kredytu. Ja nie wiem co oni w tym rządzie biorą, ale powinni to odstawić.

 • kotecka1

  Oceniono 7 razy 7

  My pożyczymy "Polsce" a "Polska" zrobi z tego prezent Watykanowi, jak zwykle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX