Ewidencja Środków Trwałych to wykaz środków trwałych przedsiębiorcy. Jej sporządzenie jest obowiązkiem prowadzącego działalność gospodarczą. Jednym z elementów prawidłowo prowadzonej ewidencji jest również likwidacja środka trwałego.
Likwidacja środka trwałego może nastąpić z różnych przyczyn:
Aby prawidłowo przeprowadzić likwidację środka trwałego, należy na początku wypełnić LT, czyli dokument księgowy, który pozwala na wyksięgowania środka ze Środków Trwałych oraz z konta Umorzenie Środków Trwałych. Wspomniany dokument sporządza zazwyczaj komisja likwidacyjna lub odpowiedni dział zarządzający majątkiem przedsiębiorstwa. Środek trwały zostaje przeniesiony do Środków Trwałych W Likwidacji. Ostatniego odpisu amortyzacyjnego na ów środek można dokonać w miesiącu jego likwidacji, później już nie.
Następnym krokiem, który powinien nastąpić po likwidacji środka trwałego w zakresie jego księgowania jest fizyczna likwidacja tego środka. Co to oznacza? Środek, który podlega likwidacji należy zezłomować, zutylizować i sporządzić protokół z likwidacji.
Prawidłowo sporządzony dowód LT powinien zawierać:
Protokół likwidacji powinien zawierać niemal takie same informacje, jak LT, dołączając informację o sposobie likwidacji środka trwałego (demontaż, złomowanie, etc.), niezbędne adekwatnie do sytuacji załączniki.