Mieszkanie plus trochę bliżej. Rząd przyjął program. A w nim tanie mieszkania na wynajem nieco... zdrożały

Najem mieszkania w cenie 10-20 zł za metr kwadratowy miesięcznie "z dojściem do własności" - tak w czerwcu rząd prezentował najbardziej efektowny punkt Narodowego Programu Mieszkaniowego. W oficjalnym dokumencie przyjętym we wtorek jest już mowa o czynszu na poziomie "około 12-24 zł miesięcznie".

 - Z Narodowym Programem Mieszkaniowym wiążemy ogromne nadzieje, że spełni oczekiwania Polaków, by stali się właścicielami własnego, taniego mieszkania - powiedziała na środowej konferencji premier Beata Szydło. Uchwałę w tej sprawie rząd przyjął dzień wcześniej. 

Główne założenie przyjętego przez rząd Narodowego Programu Mieszkaniowego to zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Dlatego Program przewiduje budowę tanich mieszkań na wynajem na gruntach należących do Skarbu Państwa. Lokator docelowo będzie miał też możliwość nabycia prawa własności do mieszkania. W takiej opcji z przyszłym wykupem opłata za najem ma wynosić około 12-24 zł za metr kwadratowy miesięcznie. Stawka zapowiadana wcześniej, czyli 10-20 zł za metr, będzie obowiązywała tylko wtedy, gdy lokator zrezygnuje z ubiegania się o przejęcie mieszkania na własność. A do tych kwot trzeba jeszcze doliczyć opłaty eksploatacyjne oraz płatności za media.

O najem mieszkań zbudowanych w ramach programu będą mogli się starać wszyscy obywatele, także osoby samotne i dopiero planujące założenie rodziny. Jednak preferowane mają być rodziny o niskich dochodach i rodziny wielodzietne.

W dokumencie nie określono, kiedy powstaną pierwsze mieszkania zbudowane w tym trybie. Wcześniej mowa była o tym, że inwestycje wystartują w roku 2018.

Narodowy Program Mieszkaniowy to także plan finansowego wsparcia niekomercyjnych form budownictwa oraz wprowadzenie zachęt do oszczędzania na mieszkanie. Przewidziane formy wsparcia dla inwestorów to np. dofinansowanie dla samorządów, pokrywające w 35-55 proc. koszt budowy mieszkań komunalnych i chronionych oraz noclegowni i schronisk dla bezdomnych, dotacje dla gmin budujących wspólnie z inwestorami mieszkania o niskim czynszu (wtedy wsparcie wyniesie do 20 proc. kosztów inwestycji) i preferencyjne kredyty z BGK na budowę społecznych mieszkań czynszowych lub spółdzielczych lokatorskich.

Program przewiduje też premie z budżetu państwa wypłacane osobom oszczędzającym na mieszkanie na Indywidualnym Koncie Mieszkaniowym. Premia będzie wypłacana za systematyczne oszczędzanie, a jej wysokość ma zależeć m.in. od wielkości rodziny.

Wszystkie te działania mają być finansowane ze środków pozyskiwanych przez nową instytucję powołaną do realizacji tego programu, czyli Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, a także pieniędzy budżetowych i innych środków publicznych (np. z funduszy europejskich). Do pracy mają też zostać zaprzęgnięte środki prywatne, np. z funduszy inwestycyjnych finansujących budowę nowych mieszkań.

Wtorkowa uchwała rządu to dopiero pierwszy krok do programu Mieszkanie plus. Wprowadzenie go w życie będzie wymagało napisania od nowa kilku ustaw i znowelizowania kilku kolejnych. Prace nad tymi aktami prawnymi będą trwały jeszcze w przyszłym roku.

Więcej o:
Komentarze (60)
Mieszkanie plus trochę bliżej. Rząd przyjął program. A w nim tanie mieszkania na wynajem nieco... zdrożały
Zaloguj się
 • wnuczek_akowca

  Oceniono 27 razy 27

  Komuna wróciła - rząd da 500 zł, rząd da mieszkania, rząd da 2000 brutto na miesiąc.
  Tylko najpierw rząd musi zabrać.
  Komu zabierze?

 • ar.co

  Oceniono 23 razy 21

  Jeżeli te mieszkania mają być budowane na należących do Skarbu Państwa, to z całą pewnością nie będą to tereny w centrum największych miast. W rezultacie jeśli w ogóle coś powstanie, to kiepskiej jakości bloki na przedmieściach jakiegoś Radomia, Kielc, Rzeszowa czy Białegostoku, które rząd będzie wynajmował po 1200 zł/miesięcznie (50x24 zł) + media, czyli realnie w cenie takiej samej lub wyższej jak rynkowa.

 • jacmenos

  Oceniono 5 razy 5

  50 m kw x 24 zł=1200 zł . I to mają być tanie mieszkania ? To normalne ceny na dzisiejszym rynku !!!
  Jak zwykle ściema bo ciemny lud to kupi !

 • helena1481949

  Oceniono 5 razy 5

  oczekujący dostaną "rapę i gooowno w łapę", tak jak ci co czekali na wybudowanie 3 milionów mieszkań

 • megamaciej

  Oceniono 5 razy 5

  Ile będzie się zarabiało w zarządzie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego? Czy "Narodowy" oznacza, że mieszkania pójdą dla ONRowców?

 • mariak94

  Oceniono 6 razy 4

  ......po Gierku zadne rzady nawet nie zblizyly sie do jego osiagniec w budowaniu mieszkan , szkol i miejsc pracy,.....a teraz trolle pisiorskie dajcie upust swojego prostactwa

 • krzysulek12

  Oceniono 2 razy 2

  50 metrów razy 20 zł + do tego koszty eksploatacyjne + media fakt tanio jak cholera

 • sztucznypolak

  Oceniono 2 razy 2

  Uwzgledniono spodziewana inflacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX