To koniec Ubera w Polsce? Taksówkarze chcą go zamknąć
Taksówkarze idą na całego w walce z Uberem. Działająca przy Ministerstwie Infrastruktury grupa robocza opracowała projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którą kierowcy Ubera nie będą mogli wozić pasażerów bez licencji taksówkarskich - pisze „Rzeczpospolita”, także na swoich stronach internetowych.
Licencja potrzebna byłaby także pośrednikowi, korzystającemu z aplikacji i rozwiązań teleinformatycznych. Takim właśnie jest Uber.
10 tys. zł mandatu
Cytowany przez gazetę adwokat Michał Pomorski uważa, że propozycja zawiera wiele błędów. Bo za pośrednika będzie mógł zostać uznany także na przykład informatyk, przygotowujący na zlecenie program, który kojarzy kierowców i pasażerów.
Wątpliwości budzą także przewidziane w projekcie kary za przewóz bez licencji. To nakładany natychmiast mandat w wysokości 10 tys. zł, groźba odholowania samochodu, a także wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o zablokowanie programów komputerowych i numerów telefonów. Byłoby to faktyczne zamknięcie Ubera w Polsce.
Nie ma uzasadnienia dla delegalizacji Ubera
Jednak ostatnia sankcja w dzisiejszych warunkach jest mało prawdopodobna, ponieważ Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, która sprawuje nadzór nad UKE, opowiada się za tzw. sharing economy, czyli ekonomią współdzielenia np. samochodów czy mieszkań - pisze "Rzeczpospolita".
W Polsce jak na Węgrzech?
Pod koniec lipca br. Uber zawiesił działalność na Węgrzech, ponieważ weszła tam w życie ustawa umożliwiającą blokowanie stron internetowych oferujących usługi taksówkarskie niezgodnie z przepisami.
Samochody używane na Węgrzech do przewozy osób bez zezwolenia mogą być wycofane z ruchu. Za pierwszym razem na 6 miesięcy, a w razie dalszego łamania przepisów - do 3 lat. Jeśli kierowca zostanie dwa razy przyłapany na tym procederze, utraci prawo jazdy na pół roku.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Narodowego Janos Fonagy wyjaśniał, że przepisy zostały uchwalone w celu ochrony pracujących zgodnie z przepisami, płacących podatki węgierskich przedsiębiorców, a także zapobieganiu świadomemu omijaniu przepisów.
Reakcją Ubera na uchwaloną na Węgrzech ustawę, była złożona w sierpniu skarga do Komisji Europejskiej.
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
-
Dzienna liczba szczepień w Polsce. Według stanu na 10:30 w Małopolsce zaszczepiono jedną osobę
-
Adam Niedzielski o obostrzeniach: Podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki. "Potrzebujemy ludzi zdrowych"
- Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
- Czy rząd zwiększy 500 Plus do 600 Plus? Minister rodziny odpowiada: Polacy stali się zamożniejsi
- Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Fundusz Kompensacyjny ma zacząć działać w maju. Kto z niego skorzysta?
- PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- USA. Lidl i Aldi oferują premie dla zaszczepionych pracowników. "Kto się nie dostosuje, ten wylatuje"