Program Mieszkanie Plus: wiemy już nieco więcej. Pierwsze mieszkania za 2 lata

Wystartował pilotaż programu Mieszkanie Plus. W 17 lokalizacjach ma powstać ponad 6 tys. dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Pierwsze mają być gotowe pod koniec 2018 r.

Droga do tanich mieszkań na wynajem skróciła się o jeden krok. Spółka BGK Nieruchomości, realizująca pilotaż programu Mieszkanie Plus, podpisała właśnie 17 listów intencyjnych i porozumień z samorządami. W ten sposób pozyskała nieruchomości, na których będą mogły powstać pierwsze lokale budowane w ramach tego programu.

Wiemy już, że w pilotażu weźmie udział m.in. Poznań, czyli jedno z najdroższych miast w Polsce pod względem cen nieruchomości, a także podpoznańska Września. Na liście znalazły się też np. Katowice i kilka innych miast aglomeracji śląskiej, podwarszawska Kobyłka, kilka byłych miast wojewódzkich (Biała Podlaska, Radom, Wałbrzych), ale i niewielki Pelplin w powiecie tczewskim.

6 tys. mieszkań na początek

Poznaliśmy też skalę pilotażu. Podczas tej wstępnej fazy programu ma powstać ponad 6 tys. mieszkań (pierwsze z nich – pod koniec 2018 r.). Czy to dużo? Dla porównania: aktywnych kredytów hipotecznych jest obecnie nieco ponad 2 mln. W programie Rodzina na Swoim przez 7 lat udzielono nieco ponad 190 tys. kredytów z dopłatami. Natomiast Fundusz Mieszkań na Wynajem przez pierwszy rok działalności podpisał umowy najmu 380 lokali, zaś zakontraktował - dalszych 1,1 tys. mieszkań.

Inauguracja programu nie przyniosła żadnych nowych informacji o warunkach finansowych najmu. Jak podawaliśmy już wcześniej, korzystanie z mieszkań wybudowanych w ramach programu ma kosztować lokatora 10-20 zł za metr kwadratowy miesięcznie lub 12-24 zł za metr miesięcznie, jeśli najemca będzie zainteresowany docelowym uzyskaniem prawa własności.

Z informacji prasowej BGK Nieruchomości wynika, że pozyskanie lokalu na własność będzie możliwe "w perspektywie kilkudziesięciu lat". Wiadomo także, że wybór jednej z tych opcji nie będzie ostateczny. Osoba, która początkowo zdecyduje się płacić więcej, będzie mogła zrezygnować ze starania się o własność i odzyskać różnicę we wpłatach. Niezależnie od wybranego wariantu, do stawki za metr trzeba będzie dodatkowo doliczyć czynsz administracyjny oraz opłaty za media.

Kto skorzysta z programu? Nie wiadomo

Zasady, na jakich chętni na mieszkania zostaną ustawieni w kolejce oczekujących, wciąż są znane tylko na bardzo dużym stopniu ogólności. Wiadomo, że uprzywilejowane mają być rodziny wielodzietne o niezbyt wysokich dochodach. Na szczegółowe kryteria trzeba jeszcze poczekać.

Program Mieszkanie Plus nie ogranicza się tylko do budowy lokali na wynajem. - Program to także także wsparcie budownictwa komunalnego w samorządach, budownictwa społecznego, stworzenie otoczenia prawnego pozwalającego uruchomić potencjał spółdzielni mieszkaniowych, wreszcie możliwość oszczędzania na własne mieszkanie – przypomniał podczas środowej konferencji prasowej Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Adamczyk poinformował też, że trwają już konsultacje społeczne kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Jego zdaniem przyjęcie tego aktu prawnego pozwoli wyeliminować wiele barier dziś utrudniających inwestycje budowlane.

Więcej o:
Komentarze (107)
Program Mieszkanie Plus: wiemy już nieco więcej. Pierwsze mieszkania za 2 lata
Zaloguj się
 • refio

  Oceniono 6 razy 4

  A ile tych mieszkań będzie? 3 miliony ?

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Nareszcie plebs dadza do jednej puszki.

 • millvva

  Oceniono 8 razy 2

  10-20 za metr plus czynsz i media - plus dojazd, czas i pieniądze. Bo żadna z tych ofert nie jest w centrum. To daje nam obecne ceny wynajmu w nienowym budownictwie. Więc gdzie ten "plus"?

 • supermarjan

  Oceniono 4 razy 2

  czy jak sie teraz zapisze do pisdy to dostane?
  bo szwagier jest tylko wojtem z waszego ramienia - obawiam sie ze to moze nie wystarczyc.
  ale szwagier + legitymacja - dam rade?

 • s0nar

  Oceniono 14 razy 2

  Kto skorzysta? Na pewno nikt normalny. Normalni ludzie już teraz mają kupione czy wynajęte nieruchomości. Stawiam zatem, że znowu będzie to jakiś żenujący program dla największych leni i nierobów, którym nie chce się pracować i wolą wyciągać łapy po cudze. Śmiechu warte.

 • seaman_pl

  Oceniono 9 razy 1

  ..6 tysięcy mieszkań na cała Polskę...? No, to faktycznie zatrzęsie rynkiem nieruchomości :)) No ale jak się z uporem maniaka przyjmuje budżet inwestycji na poziomie 2500 zł/m2 z wykończeniem, to trudno się dziwić, że tak to wygląda. Ta władza nie ma zielonego pojęcia na temat zarządzania projektem i właściwie nie ma sensu nawet tego komentować.

 • abc3456

  Oceniono 7 razy 1

  Pro bono pare kwiatkow dla optymistow

  w Wwie uchwalenie planu miejscowego zgodnie ze studium trwa 3-5 lat, potem pozwolenie na budowe 6-12 miesiecy pod warunkiem braku skargi do WSA bo kolejne 6-15 miesiecy,

  Na decyzje o warunkach zabudowy (z łachy) czeka sie w Wwie okolo 6-12 miesiecy w I instancji, potem SKO (6-12 miesiecy), WSA (6-15 miesiecy), NSA (2 lata) daje ok 4-5 lat pod warunkiem braku zwrotu do ponownego rozpatrzenia, potem ca 6-12 miesiecy pozwolenie na budowe i 18 miesiecy budowy, to wszystko oczywiscie pod warunkiem braku postepowania srodowiskowego bo na poczatku dodatkowe ca 6 miesiecy jak dobrze pojdzie, o zabytkach, drzewach, odrolnieniu, ekstra wymaganiach srodowiskowych nie wspomne.

  Proces inwestycyjny w Wwie to paroletni bieg z przeszkodami (co dopiero w mniejszych gminach), teraz jest dramat, nawet nie chce myslec co sie bedzie dzialo po przyjeciu nowego kodeksu urb.-budowlanego, zatrzymanie inwestycji na 2-3 lata.

  Ponadto zycze powodzenia z nowym kodeksem urbanistyczno-budowlanym, 600 artykulow, w gminach nikt tego nie zrozumie, jak w bufecie i dzielnicach Wwy KPA nie znaja, to co dopiero w mniejszych gmimach KPA plus nowy KUB, to bedzie masakra, wg mnie to strzal w stope.

  To skutek chorych procedur, zlego prawa i niekompetentnych urzednikow, wrogich inwestorom, traktowania obywatela per noga, czyli sp... obywatelu albo pisz na Berdyczow.

  Pani Premier zyje zyje w jakiejs alternatywnej rzeczywistosci, bo polskie panstwo jest zle zorganizowane, obowiazuje zle prawo tworzone przez niekompetentnych urzednikow dla samych siebie pod haslem dzialania na rzecz dobra wspolnego, no i clou czyli de 4 instancyjne postepowanie administracyjno-sadowe z mozliwoscia kasacji na kazdym etapie z calkowicie zbednym SKO.

  Polska to nie kraj dla obywateli, to kraj eldorado dla pasozytniczej urzedniczej warstwy biurokratyczno-politycznej na podobienstwo szlachty z XIX wieku, ktora na chlopstwo odmawiajace panszczyzny nasylalo carskie wojsko zeby kmiotkow do roboty naganami zaganialo.

  I to jest realny dorobek ostatniego 25-lecia, "gratulacje".

  PS sorry za literowki

 • andrew1507

  Oceniono 7 razy 1

  Już kiedyś był program 3 mln mieszkań.
  Teraz jest 6000 mieszkań , a w efekcie może zostanie 60 ale bez kanalizacji i gazu.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 1

  Jednym z pierwszych ruchow bedzie ustawa nakazujaca pakowanie lodowek i pralek w wieksze kartony nie nizsze niz 2 m i nie wezsze niz 1m oraz ustawienie Toj-toi pod kazdym mostem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX