Świetne wieści z Niemiec. Wicepremier Morawiecki powinien się ucieszyć

Marcin Kaczmarczyk
W poniedziałek i wtorek z Niemiec napłynęły bardzo dobre informacje dotyczące tamtejszej gospodarki. Wybija z dołka, co bardzo dobrze wróży polskim firmom powiązanym z niemieckim przemysłem.

Wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec, mówiący o nastrojach wśród menedżerów zatrudnionych w fabrykach za naszą zachodnią granicą, wzrósł do 55,1 pkt w październiku z 54,3 pkt we wrześniu. To nie tylko odczyt wyraźnie powyżej granicy 50 pkt sugerujący, że więcej jest optymistów niż pesymistów oceniających kondycję niemieckiego przemysłu, ale również najlepszy wynik od niemal trzech lat.

Wzrósł również indeks PMI mówiący o aktywności w niemieckim sektorze usług - do 54,1 pkt z 50,9 pkt we wrześniu - i znajduje się tym samym na najwyższym poziomie od 3 miesięcy.

- Niemiecka gospodarka znowu wkroczyła na ścieżkę szybkiego wzrostu - skomentował powyższe liczby Oliver Kolodseike, ekonomista z IHS Markit, instytucji, która wylicza co miesiąc wskaźniki PMI.

We wtorek opublikowano ponadto informacje dotyczące najnowszych wskazań indeksu Ifo mówiącego o klimacie panującym wśród niemieckich przedsiębiorców. Wzrósł do 110,5 pkt ze 109,5 pkt., co oznacza że zarządy firm z Niemiec coraz lepiej oceniają swoją aktualną kondycję i z dużym optymizmem patrzą w przyszłość.

Czytaj więcej: Niemcy nie chcą sprzedawać firm Chińczykom. Zirytował ich zakup fabryki robotów.

Firmy inwestują, lepiej na świecie

Potężne ożywienie widać w niemieckim sektorze budowlanym. Opisujący je wskaźnik bije rekordy w październiku, po siedmiu miesiącach ciągłego wzrostu.

Zdaniem dr Rolfa Schneidera, ekonomisty z firmy ubezpieczeniowej Allianz wyraźne ożywienie w w Niemczech należy łączyć przede wszystkim z zewnętrznymi czynnikami. - Stabilizacja na rynkach wschodzących, poprawa sytuacji w strefie euro i przyspieszenie rozwoju amerykańskiej gospodarki wpływa na wzrost zagranicznych zamówień dla niemieckiej gospodarki - mówi.

Jego zdaniem możemy już odłożyć na półkę obawy o to, że letnie spowolnienie rozwinie się mocniej.

Czytaj więcej: Bezpośrednio za naszą zachodnią granicę trafia niemal trzydzieści procent polskiego eksportu. 

Niemcy pomogą Polsce

U nas tak pięknie nie jest. - Należy się spodziewać, że tempo wzrostu PKB w III kwartale było "nieco" niższe niż 3,1 proc. odnotowane za I półrocze - powiedziała dzisiaj dla PAP Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w GUS.

 - Wyniki cząstkowe nie napawają zbyt dużym optymizmem, ale czekamy jeszcze na wyniki sektora instytucji rządowych i samorządowych. Ciekawe, jak będzie zachowywała się kwestia nakładów inwestycyjnych. Z danych cząstkowych wynika, choć nie chciałabym prognozować, że przemysł ma się nieco gorzej. Bardzo dobrze ma się sprzedaż detaliczna. Mamy problem z produkcją budowalno-montażową, bo widać, że to jest tendencja spadkowa. To jest bardzo duży spadek rok do roku - mówiła we wtorek na konferencji GUS.

Dane z Niemiec sugerują, że jednak w Polsce do dużego spowolnienia nie dojdzie. Bardzo nam pomogą silne związki gospodarki polskiej z niemiecką. Skoro firmy zza Odry już rejestrują większe zamówienia z zagranicy, to zaraz takie pojawią się również u ich polskich poddostawców. Nasz rząd nie będzie się musiał zmagać z groźnym spowolnieniem.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce"

Więcej o:
Komentarze (21)
Świetne wieści z Niemiec. Wicepremier Morawiecki powinien się ucieszyć
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 9 razy 9

  Przestan Kaczmarczyk kompromitowac sie tym sciekiem propagandy o "swietnych" info z niemieckiej gospodarki:)) Po tych swietnych danych euro zanurkowalo a niemiecka gielda zapikowala tracac 0,5%:) W III kw. niemiecka gospodarka drgnela o 0,3% a wiec mniej anizeli ww kwartale drugim, kiedy drgniecie skostnialej niemieckiej gospodarki osiagnelo 0,4%, co Kaczmarczykowi nie przeszkadza bredzic, ze letnie spowolnienie nalezy juz odstawic w zapomnienie (sic!!).
  Warto nie zaprzeczac sobie w jednym zdaniu panie Kaczmarczyk. Czytajac panskie wypociny odnoszez wrazenie, ze obserwujemy dwie rozne niemieckie gospodarki:) Za oceanem, kiedy w II kw. GDP amerykanskiej gospodarki wzroslo o 1,4%, ekonomisci zaczeli krytyke i bic na alarm. No coz, biedaki nie czytaja propagandy Kaczmarczyka dla ktorego drgniecie w granicach bledu oznacza gospodarczy boom:) Juz z litosci nie wspominam o swietnych wynikach Deutsche Bank, o lawinowym zatrudnieniu w Niemczech na najnizej platnych pozycjach, o setkach tysiecy zatrudnionych w rzadowym programie pracy za 1€/godz. itd...

 • siekieraaxe

  Oceniono 13 razy 9

  Teraz tylko zapytam na Scarloteburgu:
  Czy to dizięki , czy mimo, obecnosci"informatyków z Syrii"
  Odpowiedz we wtorek...

 • hotin

  Oceniono 38 razy 6

  Świetne wieści z Niemiec. Wicepremier Morawiecki powinien się ucieszyć A GW wraz z opozycją nie cieszy się?

 • grocisko

  Oceniono 8 razy 2

  przyciągnięto tanią siłę roboczą bo o to przecież w tym całym zamieszaniu chodziło no i oczywiście firmy mają się lepiej - pytanie tylko czy pracownicy również.... Cóż z tego, że firma przynosi dochodu skoro lokuje je np budując fabryki w chinach... To Chińczycy powinni się cieszyć a nie Niemcy...

 • stupid_writer

  Oceniono 2 razy 0

  A tysiace polskich "belwederskich psorkow" beda dalej bawic sie komputerami za miliardy z naszych kieszeni? Panie Morawiecki ich trzeba mocno "pogonic", albo zatrudnic niemieckich, bo nasze sa "kiepskie'!

 • ryngraf

  Oceniono 4 razy 0

  czyli w Wolsce bedzie wiecej roboty dla tych co juz ja maja, "headcountow" w korpo sie nie zmienia tak latwo...

 • bambaryla63

  Oceniono 2 razy 0

  Zawsze bawią mnie te "prognozy na przyszłość" . Przypominam że przed kryzysami ostatnich czasów ( 2000,2008) piano jak to teraz gospodarka światowa będzie się rozwijać. Minęło jeno 15 lat i już progności zachwycają się "potężnym odbiciem" gospodarki światowej. ...a tuż za rogiem :1/szok wyjścia GB z UE 2/ ruchy odśrodkowe w UE 3/ za chwilę EBC przestanie "drukować' EURO 4/ upadek Grecji nieunikniony 5/ --- no i świat : 1/ Chiny drukują na potęgę JUANA aby ratować wzrost i uchronić przed upadkiem cały sektor bankowy 3/ Trump jednak wygrywa... Któraś z opcji musi wypalić a zatem "prognozować' można raczej ciężkie czasy niż wyraźny wzrost

 • bkiton

  Oceniono 9 razy -1

  Na Morawieckim Niemcy nie robią wrażenia, teraz Białoruś jest na topie.
  Po drugie Niemcy, są tylko dobrzy w skupywaniu naszych długów i obligacji.

 • andrzejw52

  Oceniono 33 razy -1

  Przecież dla prezesa wszystko co z Niemiec jest be, to i Morawiecki powinien się martwić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX