Praca dla ponad tysiąca osób. Amazon zbuduje w Polsce nowe centrum logistyki

Nowe centrum logistyki e-commerce za ponad 400 milionów złotych powstanie w Kołbaskowie pod Szczecinem. Pracowników wspierać w nim mają roboty. Rekrutacja już ruszyła.

Centrum logistyki za ponad 400 mln zł

Amazon, amerykańska sieć sprzedaży wysyłkowej, największa taka na świecie, potwierdził dziś swoją kolejną inwestycję w Polsce. Centrum w Kołbaskowie będzie mieć powierzchnię 67 tysięcy metrów kwadratowych. Jego budowa ma zakończyć się w sierpniu 2017 roku. Wartość inwestycji to ponad 410 milionów złotych.

W centrum realizowane będą zamówienia na niewielkie przedmioty, takie jak sprzęt elektroniczny czy książki. Firma chwali się, że w pracy będzie tam pomagać technologia wypracowana przez Amazon Robotics. Polega ona na tym, że w przygotowaniu zamówień do realizacji pracownikom pomagają roboty, rozwożąc po centrum duże ilości towarów. To sprawia, że czas realizacji zamówienia się skraca.

Roboty pomogą pakować zamówienia

Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym zastosowano technologię Amazon Robotics - podkreśla cytowany w komunikacie prasowym firmy jej dyrektor operacyjny na Europę kontynentalną Steven Harman. Wicepremier Mateusz Morawiecki w tym samym komunikacie dodaje, że liczy na to, że "zastosowanie nowoczesnych robotów w centrach dystrybucji, będzie łączyło się z rozpoczęciem współpracy ze szkołami wyższymi, aby młodzi, polscy inżynierowie mieli okazję do zdobywania nowych kompetencji, a później pracy związanej z zaawansowanymi robotami".

Praca dla ponad 1000 osób

Nabór na stanowiska poziomu początkowego zacznie się na początku przyszłego roku, ale rekrutacja pracowników już ruszyła. Na razie firma szuka kandydatów na stanowiska kierowników i specjalistów, między innymi informatyków i inżynierów, a także z branży finansów, HR i logistyki. Amazon zapowiada też, że zatrudni ponad 50 osób na stanowiska menedżerskie absolwentów szkół wyższych z regionu. Łącznie w nowym centrum w ciągu trzech lat od jego otwarcia pełnoetatową pracę ma znaleźć ponad tysiąc osób.

Centrum w Kołbaskowie jest czwartą taką inwestycją Amazona w Polsce. Firma ma już trzy centra logistyki e-commerce w okolicach Poznania i Wrocławia, Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku, a w Warszawie biuro Amazon Web Services. Zatrudnia ponad 5,7 tys. osób.

Niedawno Amazon uruchomił swoją stronę w wersji w języku polskim, zaczął też oferować polskie książki.

Czytaj więcej na ten temat: Amazon dostępny po polsku i z polskimi produktami. Darmowa wysyłka od 39 euro

Zobacz także WIDEO: Właściciel Amazon jest najgorszym szefem na świecie? Niektórzy tak twierdzą. Oto Jeff Bezos, miliarder i miłośnik podróży kosmicznych

 

Więcej o: