W Czarnobylu ma powstać nowa elektrownia. Ale tym razem słoneczna. A za wszystkim stoją Chińczycy

Rafał Hirsch
Promieniowanie w Czarnobylu już zniknęło, można więc tam już zbudować coś nowego. Chińskie firmy mają zbudować swoją elektrownie w ciągu dwóch lat. Ma być ogromna.

Koszt budowy elektrowni słonecznej to okolice miliarda dolarów. Tak twierdzi ukraiński minister środowiska Ostap Semierak, który pochwalił się szansami na chińską inwestycję.

Ukraiński Czarnobyl od 30 lat kojarzy się wyłącznie z katastrofą, która 26 kwietnia 1986 wydarzyła się w tamtejszej elektrowni atomowej. Katastrofa zakończyła działalność radzieckiej elektrowni, a ze względu na skażenie i wysoki poziom promieniowania teren o promieniu 30 kilometrów wokół elektrowni został zamknięty.

Teraz promieniowanie zniknęło, a władze Ukrainy snują plany o utworzeniu na terenie Czarnobyla parku przemysłowego.

Pomysł z elektrownią słoneczną jest pierwszą konkretną propozycją zagospodarowania części tego terenu. Pieniądze mają wyłożyć firmy GCL i China State Construction Engineering Corporation. Farma solarna ma powstać 10 kilometrów na południe od pozostałości zniszczonej elektrowni atomowej.

Ma zająć aż 2500 hektarów i ma produkować do 1500 gigawatogodzin energii rocznie. Dla porównania: największa elektrownia słoneczna w Polsce – należąca do Energi farma w Czernikowie pod Toruniem może produkować 3,5 gigawatogodzin rocznie. Farma solarna w Czarnobylu ma być więc ponad 400 razy większa.

Generowana tam energia powinna wystarczyć, aby pokryć zapotrzebowanie na energię aż 700 tysięcy gospodarstw domowych (zakładając, że ukraińskie gospodarstwo domowe zużywa rocznie tyle samo energii, co polskie).

Farmy solarne są w pełni przyjazne środowisku naturalnemu – nie zanieczyszczają powietrza, nie emitują hałasu, ani nie wytwarzają odpadów.

Więcej o:
Komentarze (23)
W Czarnobylu ma powstać nowa elektrownia. Ale tym razem słoneczna. A za wszystkim stoją Chińczycy
Zaloguj się
 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 36 razy 22

  A zima beda od sniegu oczyszczac czy jak? I slonca od jesieni po marzec malo, co wtedy? Wiec jaki bedzie koszt, ktory wlaczy sie do kosztu pradu, utrzymania tego wszystkiego w czasie faktycznego "urlopu" zimowego?
  No i sama elektrownia w Czernobyliu bardzo dlugo po katastrofie pracowala.

 • mazbip

  Oceniono 17 razy 17

  Katastrofa NIE zakończyła działalnośći radzieckiej elektrowni,.. Inne bloki dzialaly jeszcze przez wiele lat.

 • lobby_hentajowe

  Oceniono 20 razy 10

  >Farmy solarne są w pełni przyjazne środowisku naturalnemu – nie zanieczyszczają powietrza, nie emitują hałasu, ani nie wytwarzają odpadów.

  A produkcja/naprawy paneli też są takie ekologiczne?

 • lukasz2711

  Oceniono 13 razy 9

  "Katastrofa zakończyła działalność radzieckiej elektrowni, a ze względu na skażenie i wysoki poziom promieniowania teren o promieniu 30 kilometrów wokół elektrowni został zamknięty." Panie Hirsch proszę się wyedukować w zakresie działania elektrowni w Czarnobylu.

 • 4v

  Oceniono 4 razy 4

  "Promieniowanie w Czarnobylu już zniknęło (...)

  Nie zniknęło, co to za pawian pisał?

 • starykawaler35

  Oceniono 4 razy 4

  farn=my solarne sa wpelni przyjazne srodowisku.....a to ciekawe mam rozumiec ze pochodza z kosmosu a przy ich wytwarzaniu nie jest potrzebna zadna energia,do transportu uzywa sie tratw a wykonuje sie je z powietrza bez zadnej obrobki????

  czy dobrze rozumiem?

 • 1stanczyk

  Oceniono 1 raz 1

  "Promieniowanie w Czarnobylu już zniknęło, można więc tam już zbudować coś nowego."

  Ktoś kto to pisał nie ma najmniejszego pojęcia o promieniowaniu ..
  Czas połowicznego rozpadu paliwa jądrowego jest liczony nie dziesiątkami a setkami lat .
  Stad, z trawiącej wiekami konieczności bezpiecznego składowania promieniotwórczych odpadów wynikają trudności i rosnące koszta energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach jądrowych

 • 1234qwerty

  Oceniono 1 raz 1

  A bogata Polska wypie... w błoto 140 mld złotych na zbrojenia (bo nas napadnie Rosja) i dalej będziemy dusić się w syfie z wungla i płacić kary.

 • Wiktor Nowak

  0

  Z tymi panelami to o ile pomysł wydaje się genialny dla Afrykańczyków to w Europie jest co najmniej dyskusyjny. I w ogóle co za interes mają w tym Chińczycy? Będą sprzedawać ten prąd Ukraińcom czy jak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX