Ministerstwo Finansów ostrzega - uwaga na maile o ukrywaniu dochodów. To oszustwo!

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami z informacją, jakoby resort wykrył fakt ukrywania dochodów przez odbiorcę, i planował kontrolę skarbową. To oszustwo!

Wiadomość nie pochodzi z Ministerstwa Finansów – zapewnia resort. I apeluje - nie należy otwierać ani wiadomości, ani załącznika, który zawiera złośliwy kod.

Oto przykładowa treść wiadomości:

Dzien dobry,
W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w zwiazku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.
Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.
Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 09.11.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a takze interesuja nas niektore transakcje przeprowadzane w roku biezacym.
W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy "PL09579261" i osobisty kod.
Ministerstwo Finansowul. Swietokrzyska 1200-916 WarszawaNIP: 526-025-02-74REGON: 000002217"

Choć wiadomość jest napisana bez polskich znaków i fragmentami dość „koślawym” językiem, to jednak samo powołanie się na Ministerstwo Finansów, do tego informacja o NIP-ie i REGON-ie, brzmi poważnie. Należy zatem zachować ostrożność!

5 kluczowych pytań

Zawsze, gdy w skrzynce mailowej znajdziesz podejrzanego e-maila, odpowiedz sobie na pięć pytań:

  • Czy znasz nadawcę wiadomości?
  • Czy otrzymywałeś już inne wiadomości od tego nadawcy?
  • Czy spodziewałeś się otrzymać tę wiadomość?
  • Czy tytuł wiadomości i nazwa załącznika mają sens?
  • Czy wiadomość nie zawiera złośliwego oprogramowania?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „NIE”, to nie otwieraj e-maila ani załączników i nie odpowiadaj nadawcy.

Pod koniec lipca Ministerstwo Finansów ostrzegało przed podobnymi mailami jak teraz.