Lufthansa strajkuje. Setki odwołanych lotów, także do Polski

Lufthansa odwołała prawie 900 lotów, które miały odbyć się w środę. Powód to największy w ostatnich latach strajk pilotów. Utrudnienia potrwają do północy w czwartek.

Związek niemieckich pilotów w oświadczeniu podał, że strajk będzie dotyczył zarówno połączeń długo- jak i krótkodystansowych. Problem tylko dziś dotknie około 100 tysięcy pasażerów. Nie odbędzie się 876 z 3000 zaplanowanych na środę lotów. W tym wiele tych do i z Polski.

Dziś rano odwołano większość połączeń z warszawskim Lotniskiem Chopina.

Połączenia Lufthansy z Lotniskiem ChopinaPołączenia Lufthansy z Lotniskiem Chopina Lotnisko Chopina

Połączenia Lufthansy z Lotniskiem ChopinaPołączenia Lufthansy z Lotniskiem Chopina Lotnisko Chopina

Utrudnienia dotyczą także podróżujących tymi liniami do Krakowa

Połączenia Lufthansy z lotniskiem w KrakowiePołączenia Lufthansy z lotniskiem w Krakowie Kraków Airport

Lufthansa w komunikacie podała, że strajk nie dotyczy innych linii wchodzących w skład grupy: Germanwings, Eurowings, Austrian Airlines, SWISS i Brussels Airlines.

Trwający 48-godzinny protest to już 14. strajk w kilkuletnim sporze pilotów z Lufthansą i największy do tej pory. Przewoźnik do ostatniej chwili próbował go zablokować, jednak sąd we wtorek wieczorem zezwolił na jego przeprowadzenie. Po tej decyzji związki postanowiły przedłużyć akcję protestacyjną do czwartku włącznie – początkowo miała trwać tylko jeden dzień.

Piloci Lufthansy domagają się wyższych płac. Według Związku Cockpit (VC) ich pensje nie wzrosły od pięciu lat. Związkowcy chcą podwyżek dla 5400 pilotów za ten okres. Podwyżki miałyby być na poziomie średnio 3,7 proc. Lufthansa, która obecnie próbuje ciąć koszty walcząc z konkurencją ze strony tanich linii lotniczych, zaoferowała 2,5 proc. podwyżkę za okres sześciu lat, do 2019 roku. 

 

Więcej o: