W Polsce znaleziono cenne złoża. Pod Słupskiem wkrótce ruszy kopalnia bursztynu

Europejski Fundusz Energii będzie wydobywać bursztyn ze złoża pod Słupskiem. Próbne odwierty potwierdziły, ze złoża są bogate w najwyższej jakości surowiec - podaje notowana na rynku New Connect spółka. Wydobycie ma ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

O poszukiwaniach bursztynu w Możdzanowie kolo Słupska Europejski Fundusz Energii (EFE) informował już trzy miesiące temu. Teraz potwierdził, że próbne odwierty zakończyły się sukcesem.

- Możdżanowskie złoża są bogate w najwyższej jakości bursztyn mlecznego koloru, który jest niezwykle popularny w Chinach - powiedział prezes EFE, Paweł Kulczyk. Spółka w najbliższym czasie złoży wniosek o koncesję na wydobycie, które ma być prowadzone metodą odkrywkową. Zarząd spółki prowadzi też rozmowy o powiększeniu powierzchni kopalni.

We wrześniu br. 12,8 mln zł zainwestowała w Europejski Funduszu Energii chińska firma Guangxi WuzhouQuanLi Limited. Jak mówi prezes EFE, Paweł Kulczyk, chiński inwestor pomógł spółce zbudować kanały zbytu w swoim kraju. Planowany jest też eksport surowca do Izraela.

BursztynBursztyn Dan Bergstrom/Flickr/CC BY-NC 2.0

Czytaj też:

Nowa gorączka złota? Na Ukrainie trwa nielegalna wojna o bursztyn. To katastrofa dla budżetu i środowiska

20 ton bursztynu

Zasobność złoża w Możdżanowie jest szacowana na 20 ton. Złoża tej wielkości są zaliczane do małych. Tymczasem całe udokumentowane zasoby bursztynu w Polsce to około 1100-1200 ton. Większość zalega pod ziemią na północnej Lubelszczyźnie, w gminach Niedźwiada i Ostrówek. Prawdopodobnie przeważają tam niewielkie bryłki, o średnicy do 5 cm.

Jednak można się też spotkać z szacunkami, że na terenie Polski może być ukryte nawet 700 tys. ton bursztynu, głównie na Kaszubach. Jeśli nawet te informacje się potwierdzą, to eksploatacja tych złóż będzie bardzo trudna za względu na znaczną głębokość, na jakiej zalega surowiec.

Ile wart jest bursztyn?

Jak wyjaśnia Państwowy Instytut Geologiczny, ceny bursztynu, podobnie jak ceny kamieni szlachetnych, zależą od wielkości bryłek, ich czystości, przezroczystości i barwy. Różnice w cenach surowca poszczególnych klas są ogromne. Na początku roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników podawało, że za kilogram najmniejszych bryłek, o wadze 2-5 gram, trzeba zapłacić około 400 euro.

Kilogram typowych bryłek używanych do produkcji (10-20 gram) to koszt około 1,5 tys. euro, zaś kilogram bryłek o wadze 200-300 gram kosztuje już ponad 5 tys. euro. Większe znaleziska są wyceniane indywidualnie.

Więcej o: