W Niemczech mieszka ponad 1,2 mln imigrantów spoza Europy. Ilu z nich pracuje legalnie? 34 tysiące

Spośród 1,2 mln uchodźców spoza Unii Europejskiej, którzy złożyli w Niemczech wnioski o azyl, tylko 34 tys. podjęło legalną pracę.

Od grudnia 2015 do listopada 2016 roku zaledwie 34 tysiące imigrantów z  ośmiu najważniejszych krajów pochodzenia poza Europą znalazło pracę. 406 tys. uchodźców zarejestrowano jako poszukujący pracy

Eksperci uważają, że większą korzyścią z napływu imigrantów, było stworzenie około 60 tys. miejsc pracy dla Niemców w ośrodkach  obsługi uchodźców. To głównie nauczyciele czy pracownicy socjalni.

Wśród przybyszów, którzy znaleźli zajęcie zarobkowe są przede  wszystkim Syryjczycy, Irakijczycy, Afgańczycy i Nigeryjczycy. Prawie  jedna czwarta (22 procent) uchodźców, którzy znaleźli pracę,  zatrudniona jest na umowach tymczasowych.

Co piąty z nich pracuje jako robotnik najemny (22 proc.). 20 proc.  zatrudnionych jest w sektorze usług przemysłowych, 57 proc. w  hotelarstwie i gastronomii.

Integracja uchodźców będzie bardzo powolna

Dyrektor Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia (IAB) Joachim  Moeller uważa, że jeśli w ciągu 5 lat uda się uzyskać 50-procentowy  poziom zatrudnienia imigrantów, będzie to sukces. Jego zdaniem, aby  do tego doszło, Niemcy muszą jeszcze więcej zainwestować w  integrację. Nawet jednak w warunkach bardzo dobrej koniunktury, ich
integracja na rynku pracy będzie bardzo powolna.

- Byłoby iluzją wierzyć, że uda nam się znaleźć pracę dla przyzwoitej  części uchodźców w dobrze płatnych sektorach gospodarki, jak np. w  przemyśle samochodowym – dodaje Joachim Moeller w rozmowie z serwisem "The Local".

W opinii Moellera praca tymczasowa jest dla przybyszów ważna,  dzięki niej mogą od czegoś zacząć.

Praca za 1 euro

Cztery miesiące temu w Niemczech wystartował projekt zatrudniania  uchodźców do najprostszych prac, nazwano go „job za 1 euro”. Jest on finansowany z budżetu państwa. Minister pracy Andrea Nahles (SPD)  zapowiadała wówczas utworzenie 100 tys. takich miejsc pracy, jak  dotąd powstało 5 tys.

Źródło: "The Local"

Więcej o: