"Z przeprowadzonych wstępnie badań wód geotermalnych wiemy, że nadają się one do tego, aby stworzyć uzdrowisko. Jeżeli uda się stworzyć uzdrowisko na terenie gminy Szaflary będziemy mieli z tego wiele korzyści" - powiedział PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma być opracowany operat uzdrowiskowy, najważniejszych z potrzebnych dokumentów (oprócz szeregu innych procedur określonych przez ustawę), który zostanie następnie złożony do resortu zdrowia.
Gmina Szaflary na mapie Google maps
Jak zapewnia Szkaradziński, Szaflary chcą "rozwijać się turystycznie i uzdrowiskowo" i dlatego nie planuje się, aby na terenie gminy była zlokalizowana produkcja wielkoprzemysłowa, która byłaby dla ewentualnego uzdrowiska problemem. Ponadto, już ponoć znaleźli się przedsiębiorcy, którzy wstępnie są zainteresowani budową sanatorów wodoleczniczych.
W gminie Szaflary istnieją już odwierty geotermalne zasilające sieć ciepłowniczą np. Zakopanego czy aquaparków. Woda z takich źródeł (odwiert ma nawet 3 km głębokości, a temperatura wody sięga 95 stopni Celsjusza) ma właściwości lecznicze, m.in. pozytywnie wpływa na skórę czy stawy oraz schorzenia układu oddechowego.
Uzdrowiskowe plany ma też świętokrzyska, rolnicza gmina Kazimierza Wielka, na której ternie pod koniec lat 60. XX w. odkryto złoża wód termalno-siarczkowych (ich temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza). Dwa lata temu wykonano dodatkowe badania, które odkrycie potwierdziły. Wody te mogłyby więc w przyszłości być wykorzystane m.in. do celów leczniczych i energetycznych, w szczególności do pozyskania energii cieplnej.
Wodą z Kazimierzy już ogrzewany jest budynek szkoły w Cudzynowicach, ale władze samorządowe chciałby nimi ogrzewać też inne obiekty czy baseny termalne.
Przyszłe uzdrowisko miałoby mieć ok. 100-hektarów (własność gminy i powiatu) w Kazimierzy i okolicy miasta. Tam miałby szansę inwestować firmy prowadzące działalność leczniczą. Jak powiedział PAP burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch, w połowie grudnia samorząd złożył już w Ministerstwie Zdrowia tzw. operat uzdrowiskowy, niezbędny do nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Gmina Kazimierza Wielka na mapie Google maps
Kazimierza Wielka, gdyby rzeczywiście stała się uzdrowiskiem, konkurowałaby w świętokrzyskim ze znanymi w kraju ośrodkami w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju.
Uzdrowiskiem w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych jest obszar, na terenie którego prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe, wydzielony w celu wykorzystania i ochrony znajdujących się na jego obszarze naturalnych surowców leczniczych. Status uzdrowiska posiada w Polsce 45 miejscowości. Ich aktualną listę można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia.