Polacy ruszyli po nowe samochody. To ma być najlepszy rok od 15 lat. Najchętniej kupujemy Skody

Według prognoz instytutu Samar w 2016 roku zarejestrujemy ponad 457 tysięcy nowych samochodów osobowych i dostawczych. Wśród osobówek najchętniej kupowany model to Skoda Octavia, pierwsze miejsce wśród aut dostawczych należy do Fiata Ducato. Za większość nowych rejestracji odpowiadają firmy.

W tym roku do grudnia zarejestrowano w Polsce 426 tysięcy 388 samochodów. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wyliczył, że na koniec roku może ich być 457 tysięcy, w tym około 400 tys. osobówek. Jeśli te szacunki się potwierdzą, to mijający rok będzie najlepszy od 2000 roku, kiedy zarejestrowano 468 tysięcy samochodów.

Skąd ten wzrost? Według autorów raportu głównie dzięki firmom. Z danych dostępnych na 20 grudnia wynika, że 67,5 procent nowych samochodów osobowych zarejestrowali klienci instytucjonalni. W przypadku aut dostawczych mogło chodzić o obawy o wzrost cen związane z zapowiadanym wejściem w życie nowej normy emisji spalin Euro VI – pisze IBRM Samar.

Wśród marek na pierwszym miejscu znalazła się Skoda (na teraz 52 393 zarejestrowanych samochodów), drugie miejsce przypadnie prawdopodobnie Volkswagenowi (45 798 sztuk), trzecie Toyocie (40 300), tuż poza podium są Opel, Ford i Renault.

Jeśli chodzi o konkretne modele, najchętniej kupowanym samochodem osobowym w tym roku była Skoda Octavia, na kolejnych miejscach znalazły się: Skoda Fabia, Opel Astra, Volkswagen Golf i Toyota Yaris. W rankingu samochodów dostawczych lider rejestracji nowych aut w tym roku to Fiat Ducato, za nim są Renault Master, Iveco Daily, Peugeot Boxer i Mercedes Sprinter.

 

Więcej o: