Wniosek patentowy Amazona został złożony dwa lata temu, a zatwierdzony w kwietniu tego roku, ale dopiero teraz wyszedł na jaw. Odkryła go Zoe Leavitt, analityczka firmy CB Insights.
Amazon nazwał swój pomysł "powietrznym centrum zaopatrzeniowym". Jak miałoby ono wyglądać? Sterowce krążyłyby wysoko nad miastami, na wysokości na przykład 45 tysięcy stóp - to 13,7 km, czyli powyżej pułapu dla komercyjnego ruchu lotniczego, a także ponad chmurami. Podniebnymi latającymi magazynami mogliby sterować ludzie lub roboty. Sterowce byłyby bazą zaopatrzeniową dla floty dronów. Te z kolei rozwoziłyby zamówienia do klientów, korzystając w początkowej fazie lotu z grawitacji. Nieco trudniejszy byłby powrót - ponieważ drony mogą w stanie utrzymać się w powietrzu tylko przez około pół godziny, inne urządzenia latające – na zasadzie regularnych promów - wspomagałyby je w powrocie do podniebnego magazynu.
Ilustracja z wniosku patentowego Amazona Ilustracja z wniosku patentowego Amazona Źródło: amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych
Amazon liczy, że ten sposób rozwożenia przesyłek dałby mu większą elastyczność, skrócił czas dostaw, firma nie musiałaby też budować tylu centrów dystrybucyjnych na ziemi. We wniosku patentowym Amazon podaje, że podniebne magazyny byłyby szczególnie przydatne na przykład w trakcie wielkich wydarzeń sportowych – wypełnione najchętniej kupowanymi przez kibiców towarami sterowce mogłyby przylatywać w pobliże stadionów.
Amazon nie zaczął jeszcze pracować nad magazynami w chmurach, na razie zabezpieczył tylko prawnie swój pomysł w amerykańskim biurze patentowym. Jego realizacja nie musi wcale nie być łatwa, poza wyzwaniami technologicznymi, pozostają kwestie bezpieczeństwa – jak operować w zatłoczonej przestrzeni powietrznej w okolicach dużych miast, gdzie bezpiecznie wylądować dronem z przesyłką, pytanie też, czy właściciele stadionów będą chcieli zrezygnować z zyskownych koncesji dla tradycyjnego handlu. Na razie Amazon pracuje dostarczaniem przesyłek za pomocą dronów z tradycyjnych, naziemnych magazynów. Na początku grudnia dokonał pierwszej takiej dostawy - była to paczka prażonej kukurydzy - do klienta w Wielkiej Brytanii.
Wniosek patentowy Amazona Źródło: amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych