Trzęsienia ziemi, powodzie i inne klęski żywiołowe przyniosły największe straty od lat

Ubezpieczyciele z powodu klęsk żywiołowych wypłacili w ubiegłym roku około 50 mld dolarów. To niemal dwa razy więcej, niż w roku 2015.

Jak szacuje Munich Re, niemieckie towarzystwo reasekuracji, odszkodowania były najwyższe po trzech latach stosunkowo niskich wypłat, 10-letnia średnia dla odszkodowań z powodu klęsk żywiołowych wynosi 45,1 mld dolarów.

2016 był jednocześnie drugim rokiem co do najmniejszej liczby ofiar śmiertelnych w wyniku klęsk żywiołowych w ciągu 30 lat. Była to przyczyna zgonów 8,7 tys. ludzi, to zdecydowanie mniej niż w 2015 roku, gdy śmierć poniosło 25,4 tys. osób.

Zmiany klimatyczne są widoczne

Ubiegłoroczne klęski żywiołowe kosztowały w sumie 175 mld dolarów, to najwyższa kwota od 2012 roku, kiedy było to 180 mld dolarów. Ubezpieczyciele pokryli 50 mld dolarów z tych strat.

Łącznie w ubiegłym roku odnotowano na świecie około 750 ekstremalnych zjawisk klimatycznych i geologicznych, średnia dla ostatnich 10 lat wynosiła 590.

- Straty w ciągu jednego roku są oczywiście przypadkowe i nie mogą być postrzegane jako trend - powiedział członek zarządu Munich Re Torsten Jeworrek. - Wysoki odsetek nieubezpieczonych strat, szczególnie na rynkach wschodzących i krajach rozwijających się, nadal pozostaje problemem.

Peter Hoeppe z Munich Re podkreśla jednocześnie, że "obecnie wiele wskazuje, że pewne wydarzenia - takie jak burze przynoszące ulewne deszcze i grad - są bardziej prawdopodobne w niektórych regionach w wyniku zmian klimatycznych".

Trzęsienia ziemi w Japonii i powodzie w Chinach

Katastrofami naturalnymi, które w ubiegłym roku przyniosły największe straty, były trzęsienia ziemi w Japonii z kwietnia (31 mld dolarów strat) oraz niszczące powodzie w Chinach z czerwca i lipca (20 mld dolarów). Tylko 2 proc. zniszczonego mienia było tam ubezpieczone.

W Europie mieliśmy do czynienia z gwałtownymi burzami w końcu maja i na początku czerwca, głównie w Niemczech i we Francji. Straty z tego tytułu sięgnęły 6 mld dolarów.

Powodzie w sierpniu na południu USA oszacowano na 10 mld dolarów. Straty wywołane przez październikowy huragan Matthew w USA i na Haiti szacowane są na 10,2 mld dol.

Więcej o: