Jamie Oliver zamyka sześć restauracji. Wszystko przez niestabilność wywołaną Brexitem

Choć jeszcze niedawno słynny kucharz zapewniał, że nie będzie wykonywał nerwowych ruchów, to pod wpływem "niepewności i nasilającej się presji" zmienił zdanie.

Jamie Oliver to kucharz-celebryta znany na całym świecie. Pisze książki, prowadzi programy telewizyjne, nakłania Brytyjczyków i Amerykanów do zmiany nawyków żywieniowych. Jest również właścicielem "Jamie Oliver Restaurant Group", sieci 42 restauracji.

Jednak jak podaje agencja Reuters, nawet jemu nie udało się wyjść cało z zawirowań, jakie brytyjska branża gastronomiczna przeżywa od ogłoszenia wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ceny produktów w górę po Brexicie?

- Każdy właściciel restauracji wie, że jest to trudny rynek. Po Brexicie naciski i niepewność towarzyszące prowadzeniu biznesu są jeszcze mocniejsze - powiedział Simon Blagden, zarządzający "Jamie Oliver Restaurant Group".

Blagden dodał, że ponieważ nie wiadomo, jak będą wyglądały stosunki handlowe z poszczególnymi krajami ciężko szacować również ceny produktów. Najprawdopodobniej pójdą one w górę, co spowoduje automatyczne podrożenie oferty restauracjach, które i bez tego straciły w ostatnim czasie nieco klientów.

Nie wiadomo również, jak planować kwestie pracownicze. W sieci restauracji Jamiego pracuje wielu imigrantów i kierownictwo nie wie, czego może się spodziewać po "twardym Brexicie".

Co z pracownikami?

W sześciu restauracjach zatrudnionych jest łącznie 120 osób. Dostaną propozycje przejścia do innych lokali. Jeżeli nie skorzystają z tej możliwości, firma pomoże im znaleźć inną pracę.

Do zamknięcia typowane są włoskie restauracje w Aberdeen, Cheltenham, Exeter, Ludgate, Richmond i Tunbridge Wells. Lokale łącznie generowały poniżej 5 proc. całkowitego obrotu. Grupa planuje jednak też otwieranie nowych lokali za granicą.

Nigel Farage: Brexit to zwycięstwo zwykłych ludzi nad wielkimi politykami: