Boimy się niskich emerytur, ale nie chcemy pracować dłużej, żeby na starość dostać więcej

Uważamy, że na emeryturze trudno będzie się nam utrzymać, a jednocześnie nie chcemy pracować dłużej, by mieć wyższe świadczenie - wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarki SGH.

W najnowszym badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance” ankietowanych zapytano o emerytury. Z odpowiedzi wyłania się dość smutny obraz - większość Polaków jest przekonana, że czeka ich biedna starość, a mimo to planują odejść z pracy tak szybko, jak to będzie możliwe.

Już z poprzedniej edycji raportu (za IV kwartał 2016 r.) wiadomo, że aż 76 proc. przepytanych osób uważa, że po przejściu na emeryturę wysokość świadczenia nie zapewni im odpowiedniego poziomu życia (48,7 proc. "zdecydowanie nie", 27,3 proc. "raczej nie").

Raport KPF i IRG SGH 'Sytuacja na rynku consumer finance', IV kw. 2016Raport KPF i IRG SGH 'Sytuacja na rynku consumer finance', IV kw. 2016 Raport KPF i IRG SGH 'Sytuacja na rynku consumer finance', IV kw. 2016

Wśród negatywnie myślących sporo jest najlepiej zarabiających (33 proc. z nich ma dochód ponad 1400 zł na osobę) oraz mieszkańców wsi (34 proc.).

Ankieta wskazuje, że trzy czwarte Polaków martwi się wysokością swojej emerytury. Tym bardziej dziwi, że większość chce się na tej emeryturze szybko znaleźć.

Polacy wolą emeryturę - nawet jeśli jest niska

Z najnowszej edycji raportu wynika, że prawie 60 proc. badanych w planuje zrezygnować z pracy tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zaś ponad 11 proc. chce przejść na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem ustawowego wieku, nawet jeśli będzie to oznaczać niższe świadczenie. Nieco ponad 29 proc. deklaruje pozostanie na rynku pracy dłużej, tak, by mieć później wyższą emeryturę.

Badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' KFP/IRG SGH I kwartał 2017Badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' KFP/IRG SGH I kwartał 2017 Badanie 'Sytuacja na rynku consumer finance' KFP/IRG SGH I kwartał 2017

Starsi i biedniejsi nie chcą dłużej pracować

Wygląda na to, że im dłużej pracujemy, tym bardziej mamy tej pracy dość i marzymy już tylko o odpoczynku. Jak najszybciej na emeryturę chcą przechodzić głównie starsi. W grupie 50-64 lata wcześniejszej emerytury nawet kosztem świadczenia chce 43 proc. badanych.

- Możliwe jest, że osoby ze starszego pokolenia mają inny stosunek do pracy i oczekują jak najszybszego przejścia na emeryturę. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że wraz z wiekiem zmienia się skłonność do podejmowania aktywności na rynku pracy, co przekłada się na częstszy wybór najprostszego rozwiązania – przejścia na emeryturę - komentuje cytowany w komunikacie dr hab. Piotr Białowolski z IRG SHG.

Najdłużej na rynku pracy chcą pozostać zarabiający więcej. Być może, ci z niższym poziomem dochodów uznają, że późniejsza emerytura im się nie opłaca, bo przy ich niskich zarobkach i tak będzie na poziomie minimalnej. Odejście na emeryturę skłonni odwlekać są też pracujący na stanowiskach nierobotniczych (40 proc.), po drugiej stronie znaleźli się rolnicy (tylko 13 proc. chce pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego).

Problem dla budżetu i rynku pracy

Autorzy raportu podsumowują, że nie dość, że skłonność do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest obecnie niska, to jeszcze spada wraz ze zbliżaniem się do tego wieku, co jest zagrożeniem nie tylko dla samych przyszłych emerytów, ale i całej gospodarki.

- Samo przejście większości społeczeństwa na emeryturę w ustawowym czasie, wynoszącym obecnie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, spowodowałoby obecnie spore wyzwania dla budżetu i rynku pracy. To, że potężna grupa osób planuje skorzystać z emerytury jeszcze wcześniej, może spowodować znacznie poważniejsze problemy, łącznie z obniżeniem tempa wzrostu gospodarczego, nie wspominając o potężnych kosztach społecznych - mówi dr Mirosław Bieszki, Doradca ds. Ekonomicznych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Sejm przegłosował powrót do niższego wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) pod koniec ubiegłego roku. W stanowisku do ustawy rząd oficjalnie przyznaje: "skorzystanie z prawa do emerytury w wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę wiązać się będzie z niższą wysokością otrzymywanej emerytury".

Czytaj więcej na ten temat: Podoba Ci się obniżenie wieku emerytalnego? To zobacz, jak będzie wyglądała Twoja emerytura - za 10 lat, 20...

Przejście na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku będzie jednak dobrowolne, rząd zapewnia też, że na emeryturze będzie można bez ograniczeń dorabiać.