Lotnisko centralne w Polsce to "priorytet". Tak mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości uważa, że w Polsce powinno powstać centralnie zlokalizowane, duże lotnisko, które zapewniałoby połączenia z całym światem. Tańsza jednak wydaje się rozbudowa istniejącego lotniska w Modlinie.

O potrzebie budowy "potężnego" lotniska międzynarodowego prezes PiS mówił po spotkaniu z działaczami partii w Białymstoku. To tam przed miesiącem odbyło się referendum na temat budowy regionalnego lotniska. W referendum nie było  ostatecznie wystarczającej frekwencji, aby uznać je za ważne - wzięło w nim udział tylko 12,96 proc. uprawnionych osób. Jego inicjatorzy się jednak nie poddają (pełnomocnikiem komitetu referendalnego był białostocki radny PiS) i zapowiadają zabiegi o to, by inwestycję wsparł finansowo budżet państwa.

Prezes Kaczyński wyraził wątpliwość, czy jest sens budowania w Polsce dużej liczby lokalnych lotnisk. Sam uważa, że Polska powinna posiadać "potężne" lotnisko międzynarodowe, gdzieś niedaleko Warszawy.

- To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według mnie, priorytet - podkreślał cytowany przez PAP Kaczyński. - Nie możemy zgodzić się na to, że my jesteśmy tylko krajem, w którym lotniska są początkiem drogi do innych wielkich lotnisk - np. do Frankfurtu czy teraz, jak często nam proponują, do Berlina - ciągle to lotnisko jest, skądinąd, niedokończone - dodał lider PiS.

Między Łodzią a Warszawą

O ewentualnej budowie Centralnego Portu Lotniczego mówi się już od kilku lat. Prawdopodobnie miałoby ono powstać w pobliżu autostrady A2, między Łodzią a Warszawą i miałoby według wstępnych założeń obsługiwać do 60 mln pasażerów rocznie. Koszty budowy takiego lotniska są jednak wysokie i według różnych szacunków mogłyby wynieść nawet 25-30 mld zł.

Tymczasem rozbudowa istniejącego już lotniska w Modlinie wiązałaby się ze znacznie mniejszymi kosztami dla budżetu państwa. Według branżowego portalu Fly4free, całkowity koszt rozbudowy lotniska w Modlinie - do podobnych parametrów, jakie miałby mieć Centralny Port Lotniczy - to 8 mld zł.

Oto samolot z doczepianymi kapsułami - na ludzi i na towary. To będzie rewolucja w lotnictwie

Więcej o:
Komentarze (459)
Lotnisko centralne w Polsce to "priorytet". Tak mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński
Zaloguj się
 • monoekann

  Oceniono 83 razy 73

  Między Warszawą a Łodzią jest Bolimowski Park Krajobrazowy, idealnie przy A2 - można podnieść opłaty za przejazd, drzewo wyciąć - sprzedać i będzie na pokrycie części inwestycji, potencjalnych protestujących do więzień - to zmniejszy bezrobocie. Ewentualne kary za masową wycinkę drzew zwalić na Tuska (tylko trzeba to zrobić przed jego odejściem z fotela EU).

  Plan idealny.

 • laylah

  Oceniono 25 razy 23

  Umiłowany Przywódca się wypowiedział - to będą budować. Bez oglądania się na takie pierdoły jak jakieś analizy i opinie ekspertów.

  Jak w Korei Północnej - wódz jest specjalistą od wszystkiego i każdemu udziela światłych wskazówek - czy to z zakresu makroekonomii, transportu lotniczego, czy też chowu drobiu i uprawy buraka pastewnego.

 • kospap48

  Oceniono 26 razy 22

  Za dwa lata to będą wspomnienia że były granice otwarte. A do Polski to nawet bociany nie przylecą

 • notremak

  Oceniono 25 razy 21

  A przekopanie Mierzei ?
  A 1000 pomników na każdą kolejną bolesną pissmiesiączkę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX