Udany start i lądowanie rakiety SpaceX Elona Muska. Historyczna misja zakończona sukcesem

Wczoraj informowaliśmy, że firma SpaceX wstrzymała start rakiety Falcon 9 tuż przed startem. Z misji wycofano się z ostatniej chwili przez problemy techniczne z systemem wspomagającym silnik na drugim etapie lot. Dziś start z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie powtórzono i tym razem wszystko odbyło się bez problemów.

Rakieta Falcon 9 została wystrzelona o 15.39 naszego czasu i wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z ważącym 2,5 tony zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Około 8 minut po starcie, pierwszy człon rakiety Falcon 9 bezpiecznie wylądował na platformie na Cape Canaveral. Było to już trzecie lądowanie w tym miejscu, a zarazem pierwsze, które odbyło się w warunkach dziennych.

SpaceX nie latał z Florydy od pół roku, kiedy jego rakieta wybuchła przed poprzedzającymi start testami. Stało się to na sąsiadującym z Centrum Kosmicznym J.F. Kennedy’ego kosmodromem należącym do amerykańskiej armii. W tamtym wybuchu zniszczona została rakieta, ładunek, uszkodzeniom uległ też sam kosmodrom, który teraz jest naprawiany. W ubiegłym miesiącu rakieta SpaceX znów wystartowała, tyle że z kosmodromu w Kalifornii - wyniosła na orbitę 10 satelitów komunikacyjnych.

Dzisiejsza Misja jest historyczna, bo jest to pierwszy start rakiety prywatnej firmy z kompleksu, który w latach 60. był wykorzystywany na potrzeby programu NASA Apollo, a później programu promów kosmicznych, wygaszonego w 2011 roku.

SpaceX w 2014 roku podpisał umowę wynajmu kosmodromu na 20 lat. Ma też z NASA szacowaną na 4,2 mld dolarów umowę na dostawy sprzętu i wyposażenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Docelowo ma obsługiwać załogowe misje na stację. Do tej pory Amerykanie musieli w tej kwestii polegać na Rosjanach.

Więcej o:
Komentarze (48)
Udany start i lądowanie rakiety SpaceX Elona Muska. Historyczna misja zakończona sukcesem
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 42 razy 34

  Zawsze się zastanawiam, skąd się biorą hejterzy Muska. I czy są to dziady co po prostu "nie rozumio", czy może miłośnicy Rosjan, co to uwielbiali dotychczasowy argument "Rosja jest lepsza bo to ona zaopatruje ISS", czy może to taka zwykła podstawowa, prymitywna zazdrość?

  Musk jest OK. Jako pierwszy bogacz od bardzo dawna (Gates tylko częściowo to robi[ł] więc się nie liczy) postanowił realizować swoje marzenia, a nie tylko kumulować majątek. Pomyślcie, co by się stało, gdyby każdy bogacz tak rozumował. Każdy, z tymi pieprzonymi oligarchami na czele, co sobie kupują stumetrowe "jachty" z czystego próżniactwa i jakiejś tam chęci rywalizacji z innymi bogaczami, zamiast pchnąć ten świat choćby odrobinę do przodu.

  Stare pokolenie bogaczy tego nie potrafi. Wręcz przeciwnie, idę o zakład że HAMUJĄ rozwój naukowo-techniczny wszędzie tam, gdzie da się hamować (szczepionka na próchnicę miała być w 1998 roku, wygooglujcie to sobie) Ich hejtujcie, umysłowe pokraki.

 • talmiazo

  Oceniono 22 razy 18

  Szkoda, że nie napisaliście że pierwszy człon szczęśliwie wylądował na LZ-1. To trzecie udane lądowanie na lądzie i ciągle bardzo ciekawe wydarzenie.

 • Marian Krowa

  Oceniono 19 razy 13

  Eee, co Ty taki niedoinformowany... nie ładnie tak hejtowac z zazdro....udalo mi się i chwała...a np Tesla zarabia...zresztą musk nie wziął pieniążków od tatusia..zarobił...i nie hejtuje nieudaczników w necie... bądź sprytny, bądź jak musk

 • zibbey

  Oceniono 6 razy 6

  Bardzo się cieszę, bo niezmiernie cenię Elona Muska. Jest to niekonwencjonalny, bardzo odważny w swoich przedsięwzięciach człowiek. Jest moim idolem.

 • japka_putina

  Oceniono 4 razy 4

  Misja nie tyle historyczna, co symboliczna, a jej waga polega na tym, że musi się udać, za co warto trzymać kciuki.

 • Artur P.

  Oceniono 4 razy 2

  Musk to wizjoner. Taklich ludzi potrzebuje ta planeta. Gdyby kazdy miliarder myslal jego kategoriami bylibysmy 100lat do przodu. Ale wola siedziec na miliardach zakopanych w bankach i pierdziec w stołki.

 • nieztegopodworka

  Oceniono 1 raz 1

  Niemcy dostaja ze swoje exporty do krajow z waluta Euro jedynie Target Saldo, co jest zabojcze. Target na niekorzysc Niemiec oscyluje kolo 700 Mrd Euro. Tego nikt nigdy nie wyrowna. Czyli Niemiecki export jest dzis za cieple uscisniecie reki...

 • prokuraturarejonowa

  0

  No, super. Tylko napęd chemiczny dla rakiet kosmicznych jest do dódy. Jak Musk zbuduje pierwszą rakietę z napędem jądrowym dopiero będzie można ogłosić sukces.

 • swietypl

  0

  Elon Musk to taki Tony Stark naszego rzeczywistego świata :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX