Od 1 marca podwyżka opłat za przejazd autostradą A2

Od 1 marca od 6 rano w górę pójdą opłaty na autostradzie A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Kierowcy aut osobowych i motocykli za przejazd całym tym fragmentem zapłacą 57 zł, o 3 zł więcej niż wcześniej. Wzrosną też opłaty dla pojazdów nienormatywnych.

 

Opłaty dla pojazdów osobowych i motocykli będą wynosić od marca 0,38 zł za 1 km, co oznacza wzrost ceny w przeliczeniu na przejechany kilometr o 2 gr.

Czytaj też: Przejazd polską autostradą kosztuje prawie tyle, co roczna winieta w Szwajcarii

Jak informuje Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska, za podwyżkami opłat na tym 150-kilometrowym odcinku stoi konieczność spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady. Innymi przyczynami wzrostu cen są planowane inwestycje oraz koszty utrzymania drogi.

- Podwyżka opłat wynika z faktu, że A2 między Nowym Tomyślem a Koninem jest jedynym odcinkiem autostrady A2, który w pełni finansuje i utrzymuje się z pobieranych od kierowców opłat. W przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których opłaty wnoszone przez kierowców pokrywają mniej niż 40 proc. samych kosztów utrzymania, odcinek A2 Nowy Tomyśl - Konin nie jest dotowany z budżetu, ani zwolniony z podatku VAT – tłumaczy Kwiatkowska. - Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA każdego roku zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln zł z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych – dodaje rzeczniczka.

Wśród planowanych inwestycji Kwiatkowska wymienia m.in. rozbudowę autostradowej obwodnicy Poznania, budowę Obwodu Utrzymania Autostrady we Wrześni czy wymianę warstwy ścieralnej nawierzchni na odcinku Września – Konin.

Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 między Świeckiem a Nowy Tomyślem (106 km) nie zmieni się.

Czytaj też: Drożej za przejazd autostradą A4. Stalexport chce podwyżek

Więcej o: