O 20 proc. więcej CCC w Polsce, do tego mocna ekspansja za granicę. Ambitne plany obuwniczego giganta

- W tym roku swoje działania skupiamy na rozbudowie powierzchni handlowej - zapowiada prezes CCC, Dariusz Miłek. Tylko w Polsce ma powstać do końca roku ok. 40 tys. m2 nowej powierzchni sklepów obuwniczych, na rynkach zagranicznych ok. 60 tys. m2.

Jak zapowiada prezes CCC, na koniec roku powierzchnia handlowa sklepów CCC ma wynieść 569 tys. m2, czyli aż o 110 tys. więcej niż na początku roku. Zresztą takie tempo grupa narzuca sobie także na dwa kolejne lata - w planach spółki jest otwarcie w latach 2017-2019 ok. 300 tys. m2 powierzchni handlowej.

W Polsce w 2017 r. ma przybyć ok. 20 proc. powierzchni handlowej (ok. 40 tys. m2) – co oznacza wzrost do poziomu 255 tys. m2. Największy przyrost powierzchni, poza Polską, Grupa CCC planuje odnotować na Węgrzech, w Rosji i w Rumunii. Jak donosi spółka, od trzech lat CCC jest liderem rynku obuwniczego w regionie Europy Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria). Teraz celem jest zdobycie numeru 1 w każdym z krajów regionu.

Biorąc pod uwagę, że średnia powierzchnia jednego sklepu CCC to ok. 500 m2, to w dużym uproszczeniu ok. 40 tys. m2 więcej powierzchni handlowej w Polsce na koniec 2017 r. to tyle, co mniej więcej 80 nowych salonów. Nie oznacza to jednak, że tyle sklepów przybędzie. CCC stawia na powiększanie salonów. - Powiększamy sklepy w istniejących centrach. Pracujemy nad nowym konceptem sklepu, pokażemy go w okolicach maja – zapowiada Dariusz Miłek.

Na koniec 2016 r. sieć Grupy CCC składała się z 862 sklepów, z czego 796 stanowiły sklepy własne (w tym 436 w Polsce), a 66 - franczyzowe. W 2016 r. spółka uruchomiła sprzedaż franczyzową w Estonii. - Może w 2018 roku pojawią się pierwsze sklepy franczyzowe poza Europą – snuje plany prezes CCC.

W całym 2016 roku grupa CCC miała 3,191 mld zł przychodów (co oznacza wzrost o 38 proc. r/r), 375,6 mln zł zysku operacyjnego i 306,5 mln zł zysku netto jednostki dominującej. W 2017 r. CCC chce zwiększyć obroty o 28 proc. i przekroczyć poziom 4 mld zł przychodów.

W ciągu ostatniego roku akcje CCC podrożały o ponad 50 proc. Niemniej analitycy Domu Maklerskiego BDM obniżyli we wtorek rekomendację CCC z "akumuluj" do "redukuj". W ich opinii „wachlarz możliwych negatywnych rozczarowań jest większy aniżeli pozytywnych zaskoczeń”. Ponadto wyrażają obawy, że spółce zaszkodzi migracja klientów do internetu - CCC prowadzi sprzedaż online wyłącznie poprzez portal eobuwie.pl, niemniej przychody stamtąd stanowią tylko 10 proc. całkowitej.

- Brakuje nam własnej sprzedaży internetowej - przyznaje Dariusz Miłek. - Budujemy ją, chcemy z nią ruszyć na jesień 2018 roku - dodaje.

kurs CCCkurs CCC site:stooq.pl

Dariusz Miłek, prezes CCC, w najnowszym rankingu najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes uplasował się na 4. miejscu. Jego majątek to blisko 5 mld zł.

Czytaj więcej: Znamy najbogatszych Polaków 2017. Przetasowanie w czołówce i imponujące awanse

Więcej o: