Znamy najbogatszych Polaków 2017. Przetasowanie w czołówce i imponujące awanse

Magazyn Forbes opublikował najnowszy ranking najbogatszych Polaków. Największy majątek w kraju - to nie zaskoczenie - należy do Sebastiana i Dominiki Kulczyków. Na drugie miejsce wspiął się Michał Sołowow, zrzucając na trzecie Zygmunta Solorza-Żaka. O ok. 300 proc. wzrosły majątki Bogdana i Elżbiety Kaczmarków oraz Bogusława Cupiała, co pozwoliło im "wskoczyć" do czołowej dziesiątki.

Jak wyliczył Forbes, majątek 100 najbogatszych Polaków w ciągu roku wzrósł o ponad 25 proc. i sięgnął poziomu 134 mld zł. Przybyło 7 miliarderów (teraz jest ich 32). Próg wejścia na listę TOP100 najzamożniejszych Polaków podniósł się w rok o blisko 100 mln złotych i teraz wyniósł 433 mln zł.

Czołówka zestawienia nie jest zaskoczeniem. Największy majątek, blisko 14,3 mld zł, należy do Sebastiana i Dominiki Kulczyków. Oni jednak w ciągu roku stracili ponad 10 proc. Jak tłumaczy Forbes, przyczyną były spadki giełdowe ich spółek SABMiller oraz Ciech.

Majątek na poziomie ponad 10 mld zł mają jeszcze Michał Sołowow (11,8 mld zł) i Zygmunt Solorz-Żak (10,3 mld zł). Szczególnie dla Sołowowa ubiegły rok był udany – wzrost ceny akcji spółki Synthos, której jest większościowym właścicielem, oraz olbrzymia dywidenda ze spółki pozwoliły mu powiększyć majątek o 2,6 mld zł.

Wspomniana trójka zdecydowanie odskakuje reszcie stawki, czwarty Dariusz Miłek (twórca sieci sklepów CCC) ma majątek na poziomie 4,8 mld zł, pierwsza dziesiątka kończy się na Romanie Karkosiku posiadającym blisko 2,3 mld zł (w zeszłym roku do miejsca w TOP10 wystarczało 1,4 mld zł).

Najbogatsi Polacy 2017Najbogatsi Polacy 2017 źródło: oprac. własne na podst. Forbes

Na liście nie brakuje spektakularnych awansów. Do TOP10, z miejsc kolejno w 3. i 6. dziesiątce w zeszłym roku, wskoczyli Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie (w spółkach Bogdana Kaczmarka Com.40 i Correct wytwarzane są meble i materace głównie dla IKEA)  oraz Bogusław Cupiał (właściciel fabryki kabli Tele-Fonika).

Drugą dziesiątkę otwiera  natomiast Tomasz Domogała, jeszcze rok temu klasyfikowany na 52. miejscu. Domogała to właściciel firmy inwestycyjnej TDJ, kontrolującej m.in. giełdowe Famur, Kopex, PGO i Zamet Industry. Majątek Domogały sięga ok. 2,2 mld zł.

Z kolei na 20. miejscu, po awansie aż z 76., uplasował się Maciej Wieczorek, właściciel spółek farmaceutycznych Mabion i Celon. Jego majątek urósł w ciągu roku o blisko 186 proc., wynosi ok. 1,2 mld zł.

Na 19. miejscu w rankingu najbogatszych Polaków uplasował się pierwszy z debiutantów – Jan Papierz. To właściciel sieci sklepów z materiałami budowlanymi Merkury Market. Majątek Papierza wynosi blisko 1,3 mld zł. Miliarderów-debiutantów jest jeszcze dwóch – z majątkami na poziomie 1-1,1 mld zł na liście Forbesa znaleźli się Marek Stefański (obecnie to m.in. właściciel firmy inżynieryjno-budowlanej IDS-BUD) i Leszek Boruch (właściciel firmy Chemirol, dystrybutor nawozów i artykułów rolniczych). Po rocznej przerwie do zestawienia „bogaczy”, z majątkiem ponad 1 mld zł, powrócili też Krystyna i Ryszard Florkowie, twórcy producenta okien dachowych Fakro.

Więcej o: