W Polsce jednak będzie elektrownia atomowa?

- W najbliższej przyszłości Polska będzie musiała zdecydować się na budowę elektrowni atomowej ze względu na unijne wymogi dotyczące miksu energetycznego - taką informację przekazał minister energii Krzysztof Tchórzewski

- Jeśli chodzi o mix energetyczny, żeby uzyskać średnią emisję (CO2 - red.), co do której Komisja Europejska nie będzie mogła nam nic zarzucić, bezemisyjna elektrownia jądrowa jest nam po prostu potrzebna – wyjaśnił minister w TVP Info.

Tchórzewski przyznał, że elektrownie jądrowe przeżywają pewien kryzys, jednak jego zdaniem wynika on z awarii, których powodem najczęściej jest przekraczanie okresów funkcjonowania siłowni.

Finansowanie na zasadach rynkowych

W ubiegłym roku rząd Beaty Szydło zobowiązał resort energii do przedstawienia nowego modelu finansowania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Pod koniec stycznia minister Tchórzewski podał, że zrobi to w I połowie 2017 r.

Krzysztof Tchórzewski podkreślał wówczas, że rozważany mechanizm tzw. kontraktu różnicowego jest zbyt kosztowny, dlatego jest nie do przyjęcia. To jeden z mechanizmów wsparcia OZE, zakładający m.in., że jeśli koszt wyprodukowanej energii będzie niższy od zapisanej w kontrakcie ceny, różnicę dopłaci producentowi rząd.

Dlatego finansowanie polskiej elektrowni jądrowej ma odbyć się na zasadach rynkowych bez pełnych gwarancji rządowych w zakresie cen energii oraz spłaty kredytów.

Termin 2029 rok?

W Polsce nie ma elektrowni jądrowych, w latach 80. XX wieku rozpoczęto budowę elektrowni atomowej Żarnowiec w woj. pomorskim, którą przerwano na początku lat 90. Pomysł budowy siłowni wrócił oficjalnie w 2005 roku. Termin otwarcia pierwszego bloku ciągle jednak odkładano.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej ze stycznia 2014 r. zakładał, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego nastąpi w 2024 roku. Już rok później PGE, inwestor pierwszej polskiej elektrowni jądrowej informowała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

W sierpniu 2016 r. resort energii podał, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy około 1 000 MW, który ma być zrealizowany w ciągu 10 lat.

 

Więcej o: