Trzech na czterech przedsiębiorców odczuwa niepewność związaną z działaniami rządu, oraz przepisami podatkowymi.
Prawie połowa (48 proc.) uważa, że w 2016 r. warunki do prowadzenia firmy pogorszyły się w stosunku do ubiegłych lat. Zaledwie 7 proc. jest zdania, że się poprawiły. Prognozy na 2017 r. również trudno uznać za optymistyczne. Aż 49 proc. negatywnie ocenia możliwości prowadzenia biznesu, a aż 72 proc. obawia się w tym roku zmian w prawie i działań administracji.
Wśród barier, które najbardziej utrudniały prowadzenie działalności gospodarczej w 2016 roku przedsiębiorcy najczęściej wymieniali: rosnące koszty zatrudniania pracowników (91 proc.), niepewną sytuację gospodarczą (91 proc.), przepisy podatkowe (88 proc.), niepewną sytuację polityczną (87 proc.) czy niedobór wykwalifikowanych pracowników.
Pieniądze lubią spokój. Lubią przewidywalność. A chociażby w sprawach podatkowych nie wiadomo było, jak się finalnie potoczą. Wyszło kilku ministrów i każdy zaczął gadać co innego. Żaden nie pokazał założeń. To dało wielkie pole do rysowania czarnych scenariuszy. Jeśli chodzi o politykę informacyjną, to PiS jest najgorszym rządem od 1989 r. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Może dlatego, że mają kilka ośrodków władzy?
Ludzie myślą tak: Zacznę coś robić, jak sytuacja się wyjaśni. I to jest główna przyczyna braku inwestycji. Za brak jasnej polityki informacyjnej rząd zapłacił bardzo wysoką cenę.
- mówił w wywiadzie dla next.gazeta.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
Zwłaszcza firmy średnie i duże spodziewają się rosnących kosztów zatrudnienia (95 proc.), niejasnych lub niespójnych przepisów podatkowych (93 proc.) lub innych regulacji dotyczących działalności gospodarczej (91 proc.).
Duże firmy obawiają się kontroli, które będą bardziej uciążliwe w porównaniu do tych z ubiegłych lat.
Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan zauważa, że z reguły to mniejsze przedsiębiorstwa gorzej niż firmy duże postrzegają warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz warunki otocznia biznesowego. Tym razem jest inaczej.
W 2016 r. to firmy duże w większym stopniu obserwowały pogorszenie się warunków prowadzenia firmy. Także prognozy dla 2017 r. pokazują biznesowe obawy dużych firm
- tłumaczy ekspertka. Dodaje, że w tym roku co prawda 54 proc. spośród nich deklaruje wzrost inwestycji, jednak niepewność sytuacji politycznej oraz tworzone nowe prawo gospodarcze może negatywnie wpłynąć na ostateczne decyzje inwestycyjne.
Dwóch lat osłabienia skłonności do inwestowania polska gospodarka nie nadrobi nawet największymi wydatkami z funduszy unijnych. Świat nam ucieka
- ostrzega Starczewska-Krzysztoszek.
Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w lutym br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.