Trzy czwarte polskich przedsiębiorców boi się polityki rządu i uznaniowych decyzji urzędników

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, że polscy przedsiębiorcy negatywnie oceniają warunki do prowadzenia biznesu. Ich zdaniem zbyt wiele zależy od uznaniowych decyzji urzędników.

Trzech na czterech przedsiębiorców odczuwa niepewność związaną z działaniami rządu, oraz przepisami podatkowymi.

Prawie połowa (48 proc.) uważa, że w 2016 r. warunki do prowadzenia firmy pogorszyły się w stosunku do ubiegłych lat. Zaledwie 7 proc. jest zdania, że się poprawiły. Prognozy na 2017 r. również trudno uznać za optymistyczne. Aż 49 proc. negatywnie ocenia możliwości prowadzenia biznesu, a aż 72 proc. obawia się w tym roku zmian w prawie i działań administracji.

Wśród barier, które najbardziej utrudniały prowadzenie działalności gospodarczej w 2016 roku przedsiębiorcy najczęściej wymieniali: rosnące koszty zatrudniania pracowników (91 proc.), niepewną sytuację gospodarczą (91 proc.), przepisy podatkowe (88 proc.), niepewną sytuację polityczną (87 proc.) czy niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Pieniądze lubią spokój. Lubią przewidywalność. A chociażby w sprawach podatkowych nie wiadomo było, jak się finalnie potoczą. Wyszło kilku ministrów i każdy zaczął gadać co innego. Żaden nie pokazał założeń. To dało wielkie pole do rysowania czarnych scenariuszy. Jeśli chodzi o politykę informacyjną, to PiS jest najgorszym rządem od 1989 r. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Może dlatego, że mają kilka ośrodków władzy? 
Ludzie myślą tak: Zacznę coś robić, jak sytuacja się wyjaśni. I to jest główna przyczyna braku inwestycji. Za brak jasnej polityki informacyjnej rząd zapłacił bardzo wysoką cenę.

- mówił w wywiadzie dla next.gazeta.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Co przyniesie rok 2017?

Zwłaszcza firmy średnie i duże spodziewają się rosnących kosztów zatrudnienia (95 proc.), niejasnych lub niespójnych przepisów podatkowych (93 proc.) lub innych regulacji dotyczących działalności gospodarczej (91 proc.).

Duże firmy obawiają się kontroli, które będą bardziej uciążliwe w porównaniu do tych z ubiegłych lat.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan zauważa, że z reguły to mniejsze przedsiębiorstwa gorzej niż firmy duże postrzegają warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz warunki otocznia biznesowego. Tym razem jest inaczej.

W 2016 r. to firmy duże w większym stopniu obserwowały pogorszenie się warunków prowadzenia firmy. Także prognozy dla 2017 r. pokazują biznesowe obawy dużych firm

- tłumaczy ekspertka. Dodaje, że w tym roku co prawda 54 proc. spośród nich deklaruje wzrost inwestycji, jednak niepewność sytuacji politycznej oraz tworzone nowe prawo gospodarcze może negatywnie wpłynąć na ostateczne decyzje inwestycyjne.

Dwóch lat osłabienia skłonności do inwestowania polska gospodarka nie nadrobi nawet największymi wydatkami z funduszy unijnych. Świat nam ucieka

- ostrzega Starczewska-Krzysztoszek.

Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w lutym br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.

Więcej o:
Komentarze (16)
Trzy czwarte polskich przedsiębiorców boi się polityki rządu i uznaniowych decyzji urzędników
Zaloguj się
 • tag1

  Oceniono 1 raz 1

  I słusznie, że sie boją!! Z takim autorem s.f. jak Morawiecki w gospodarce i przy nieokiełznanym apetytem na kasę za nic nie robienie jaki prezentuje rząd kartoflano-straszydłowy plus kiełbasa wyborcza dla sekty smoleńskiej i dzieciorobów tez bym się mocno zastanowił czy w tym popapranym kraju inwestować.

 • japiota

  0

  Przedsiębiorcy boją się US ?
  Może zaczną przestrzegać przepisów ? Sprzedaję towar/usługę to wystawiam fakturę/rachunek i księguję ?
  Ponoszę koszt działalności (działalności przypomnę - nie remontu domu prywatnego, nie wyjazdu na wakacje, nie wesela córki) - księguję i odejmuję od przychodu.
  90% polskich firm naprawdę nie para się skomplikowaną działalnością żeby nie wiedzieć jak rozliczyć podatki. Resztę stać na dobrego księgowego.

 • moona01

  0

  Jak to powiedział prezes, jest gotowy na niższy wzrost gospodarczy kosztem wprowadzenia swoich ideologii.

 • bubba19

  Oceniono 2 razy 0

  A ile czwartych głosowało na PiS? Czyżby nie byli mądrzejsi od frankowiczów?

 • 7rybek

  Oceniono 3 razy -1

  Większość moich znajomych przedsiębiorców najchętniej przeniosła by swoje firmy za granicę. To jaki stosunek do europy, świata, kobiet i przedsiębiorców ma PIS, to jest żałosne i świadczy o całkowitej nieznajomości realiów. Rządzić to oni mogą tylko kowalem i małorolnym chłopem.

 • Oceniono 1 raz -1

  Co do działań administracji to w jakimś stopniu można się zgodzić, ale ta uznaniowość to zasługa "liberałów" z PO, poza tym skoro teraz tej uznaniowości boją się duzi to zmiana jednak in plus, PO dużych nie ruszała więc była dobra. Ale co najbardziej mnie urzekło to nie urzędnicy są największym problemem, tylko pensje, że polskim murzynom trzeba płacić, że hołota się domaga pensji, która starczy na przeżycie i jak w takich warunkach prowadzić interes!!! Tu polskim plantatorom bawełny odpowiem krótko, albo postawcie na kasie własną rodzinę, albo przenieście interes do Afryki, bo w Polsce mam nadzieję sezon na półniewolniczą siłę roboczą się kończy. Biznes który funkcjonuje w oparciu o półdarmową siłę roboczą, zerowe podatki, a najlepiej jeszcze dotacje publiczne, niewiele się różni od hitlerowskich obozów pracy.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 3 razy -1

  Serio, czy kogoś to dziwi? Przecież to jest rzecz oczywista, PRL w polskiej gospodarce i administracji podatkowo-skarbowej nigdy się nie skończył, nadal funkcjonują mechanizmy służące tylko i wyłącznie uwaleniu niesłusznego ideologicznie biznesu, do czego łapę już dawno przyłożył czołowy macher gospodarczy Porozumienia Centrum, a dzisiaj PiS, niejaki Glapiński Adam. Nikt nie chce zostać drugim Kluską czy Ślakiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX