W tym roku pojedziemy 400 km nowych dróg, w tym odcinkami S7 nad morze. W realizacji jest łącznie 1300 km

Według planów GDDKiA, do końca 2017 roku oddanych do użytku ma być łącznie 396 km odcinków nowych dróg. To fragmenty tras S3, S5, S7 i S8 oraz kilku obwodnic. Do lipca powinniśmy móc pojechać między innymi kilkoma nowymi odcinkami trasy S7 z Warszawy do Gdańska.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku kierowcy będą mogli korzystać z 338,3 km nowych dróg ekspresowych i 57,7 km nowych obwodnic klasy głównej przyspieszonej. Tak szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, choć zastrzega jednocześnie, że terminy zakończenia prac mogą się zmieniać, w związku z różnymi aspektami realizacji inwestycji, niezależnymi zarówno od wykonawcy, jak i zamawiającego.

Latem szybciej nad morze

Do lipca mają zostać oddane do użytku m.in. kolejne odcinki trasy S7 na północ od Warszawy, w okolicach Ostródy i Nidzicy. To łącznie ponad 42 km. Niemal tak samo ma się rozbudować S7 na południe – w okolicach Radomia i Jędrzejowa.

Odcinki planowane do oddania do użytku w okresie marzec - lipiec 2017 r.Odcinki planowane do oddania do użytku w okresie marzec - lipiec 2017 r. źródło: GDDKiA

W tym roku mamy dostać też m.in. drugie nitki S3 na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego i na trasie od Sulechowa do Zielonej Góry, fragmenty S5 a także S19.

W realizacji 1300 km dróg

Według wyliczeń resortu, obecnie w realizacji jest (łącznie planowanymi do oddania w tym roku) ponad 1300 km odcinków dróg (chodzi o prace projektowe i budowlane). To między innymi:

  • Budowa południowych drogi ekspresowej S7, czyli nowej „zakopianki”. Obecnie pod górą Mały Luboń drążony jest tunel, a na innych odcinkach od Lubnia do Rabki Zdroju trwają prace ziemne. Trwają też prace na północnej części S7. Poza odcinkami w województwie warmińsko-mazurskim, które mają być oddane w tym roku, budowane są fragmenty Koszwały – Nowy Dwór Gdański i Nowy Dwór Gdański – Elbląg – te dwa odcinki mają zostać ukończone w 2018 roku
  • Kolejne fragmenty S3 w ramach połączenia Szczecina i Świnoujścia z południową granicą Polski. Poza planowanymi od oddania w tym roku fragmentami w okolicach Gorzowa i Zielonej Góry, w trakcie budowy są też odcinki połączenia z autostradą A4 i dalej z Bolkowem. Całe połączenie Szczecina z Bolkowem ma być gotowe do końca przyszłego roku.
  • Połączenie Goleniowa z Koszalinem na S6. Jak podaje MIB, na wszystkich sześciu fragmentach trasy roboty budowlane już ruszają. Całe połączenie ma być gotowe do końca 2019 roku.
  • Intensywne prace trwają na trasie S5. Odcinki od Poznania do Wrocławia będą oddawane do ruchu w ciągu najbliższych dwóch lat.
  • W realizacji są też odcinki S8. To m.in. fragmenty inwestycji między Radziejowicami a Paszkowem (na południe od Warszawy). Przebudowywana jest też DK8 od Wyszkowa w kierunku Białegostoku. Odcinki podlaskie mają być oddane do użytku jeszcze w tym roku, a mazowieckie w drugiej połowie przyszłego.
  • Połączenie Warszawy z Lublinem, czyli S17 – wiosną przyszłego roku prawdopodobnie będziemy mogli przejechać fragmentem łączącym S17 z mostem w Puławach, a w połowie 2019 roku odcinkiem węzeł Skrudki – węzeł Kurów Zachód. Na odcinkach od Kołbieli do granicy z województwem lubelskim trwa procedura uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
  • Trwają też prace przy budowie obwodnic, częściowo w obrębie wyżej wymienionych tras, m.in. Inowrocławia, Wałcza, Wielunia, Kłodzka, Radomia i Południowej Obwodnicy Warszawy.

Dla 700 km kolejnych odcinków prowadzone są postępowania na wybór wykonawców – podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Mapę wszystkich planowanych do 2023 roku inwestycji drogowych można zobaczyć tutaj.

Zobacz też, jakich błędów unikać przy budowaniu własnego biznesu w Polsce. O swoich doświadczeniach opowiada m.in. prof. Andrzej Blikle:

Więcej o: