W tym roku pojedziemy 400 km nowych dróg, w tym odcinkami S7 nad morze. W realizacji jest łącznie 1300 km

Według planów GDDKiA, do końca 2017 roku oddanych do użytku ma być łącznie 396 km odcinków nowych dróg. To fragmenty tras S3, S5, S7 i S8 oraz kilku obwodnic. Do lipca powinniśmy móc pojechać między innymi kilkoma nowymi odcinkami trasy S7 z Warszawy do Gdańska.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku kierowcy będą mogli korzystać z 338,3 km nowych dróg ekspresowych i 57,7 km nowych obwodnic klasy głównej przyspieszonej. Tak szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, choć zastrzega jednocześnie, że terminy zakończenia prac mogą się zmieniać, w związku z różnymi aspektami realizacji inwestycji, niezależnymi zarówno od wykonawcy, jak i zamawiającego.

Latem szybciej nad morze

Do lipca mają zostać oddane do użytku m.in. kolejne odcinki trasy S7 na północ od Warszawy, w okolicach Ostródy i Nidzicy. To łącznie ponad 42 km. Niemal tak samo ma się rozbudować S7 na południe – w okolicach Radomia i Jędrzejowa.

Odcinki planowane do oddania do użytku w okresie marzec - lipiec 2017 r.Odcinki planowane do oddania do użytku w okresie marzec - lipiec 2017 r. źródło: GDDKiA

W tym roku mamy dostać też m.in. drugie nitki S3 na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego i na trasie od Sulechowa do Zielonej Góry, fragmenty S5 a także S19.

W realizacji 1300 km dróg

Według wyliczeń resortu, obecnie w realizacji jest (łącznie planowanymi do oddania w tym roku) ponad 1300 km odcinków dróg (chodzi o prace projektowe i budowlane). To między innymi:

 • Budowa południowych drogi ekspresowej S7, czyli nowej „zakopianki”. Obecnie pod górą Mały Luboń drążony jest tunel, a na innych odcinkach od Lubnia do Rabki Zdroju trwają prace ziemne. Trwają też prace na północnej części S7. Poza odcinkami w województwie warmińsko-mazurskim, które mają być oddane w tym roku, budowane są fragmenty Koszwały – Nowy Dwór Gdański i Nowy Dwór Gdański – Elbląg – te dwa odcinki mają zostać ukończone w 2018 roku
 • Kolejne fragmenty S3 w ramach połączenia Szczecina i Świnoujścia z południową granicą Polski. Poza planowanymi od oddania w tym roku fragmentami w okolicach Gorzowa i Zielonej Góry, w trakcie budowy są też odcinki połączenia z autostradą A4 i dalej z Bolkowem. Całe połączenie Szczecina z Bolkowem ma być gotowe do końca przyszłego roku.
 • Połączenie Goleniowa z Koszalinem na S6. Jak podaje MIB, na wszystkich sześciu fragmentach trasy roboty budowlane już ruszają. Całe połączenie ma być gotowe do końca 2019 roku.
 • Intensywne prace trwają na trasie S5. Odcinki od Poznania do Wrocławia będą oddawane do ruchu w ciągu najbliższych dwóch lat.
 • W realizacji są też odcinki S8. To m.in. fragmenty inwestycji między Radziejowicami a Paszkowem (na południe od Warszawy). Przebudowywana jest też DK8 od Wyszkowa w kierunku Białegostoku. Odcinki podlaskie mają być oddane do użytku jeszcze w tym roku, a mazowieckie w drugiej połowie przyszłego.
 • Połączenie Warszawy z Lublinem, czyli S17 – wiosną przyszłego roku prawdopodobnie będziemy mogli przejechać fragmentem łączącym S17 z mostem w Puławach, a w połowie 2019 roku odcinkiem węzeł Skrudki – węzeł Kurów Zachód. Na odcinkach od Kołbieli do granicy z województwem lubelskim trwa procedura uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
 • Trwają też prace przy budowie obwodnic, częściowo w obrębie wyżej wymienionych tras, m.in. Inowrocławia, Wałcza, Wielunia, Kłodzka, Radomia i Południowej Obwodnicy Warszawy.

Dla 700 km kolejnych odcinków prowadzone są postępowania na wybór wykonawców – podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Mapę wszystkich planowanych do 2023 roku inwestycji drogowych można zobaczyć tutaj.

Zobacz też, jakich błędów unikać przy budowaniu własnego biznesu w Polsce. O swoich doświadczeniach opowiada m.in. prof. Andrzej Blikle:

Więcej o:
Komentarze (78)
W tym roku pojedziemy 400 km nowych dróg, w tym odcinkami S7 nad morze. W realizacji jest łącznie 1300 km
Zaloguj się
 • fiqumiku

  Oceniono 20 razy 16

  Dziekujemy PO za nowe drogi.
  Za 3-4 lata bedziemy dziekowac Pisss. Zbyt wielu niwych otwarc nie bedzie a teraz sie oszusty pchaja na otwarcia inwestycji w ktore nie mieli zadnego wkladu. Co za chamstwo podpisywac sie pod praca innych. Ale czego oczekiwac od pisss

 • izk-3

  Oceniono 16 razy 12

  reasumując oddane będą te zaczęte za PO - te 700 km, które są na etapie wstępnej to dopiero pislandia .... cóż Panie i Panowie cofamy się w tempie szybkiej kaczki

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 6

  PiS jak zwykle schrzani wszystko co dobrze idzie

 • e-mucha.info

  Oceniono 13 razy 5

  Dzięki PO, a przecież było tak źle. Teraz nam ucinają fundusze za wybryki PiSu. I jakie mamy korzyści?

 • kka69

  Oceniono 17 razy 5

  Te drogi to rozpoczęto 2-3 lata temu budować.
  Czekam na nowe inwestycje, które PIS poprowadzi od początku do końca.
  Czy będą takie?

 • susceptant

  Oceniono 5 razy 3

  Bardzo ładnie przepisany komunikat GDDKiA. A gdzie własny komentarz?
  Te blisko 400 km dróg jest nieco zagrożone, zwłaszcza odcinki S5 pod Poznaniem budowany przez Toto, S51 pod Olsztynem budowany przez Energopol (termin już przesunięto z V na XII), S7 Chęciny-Jędrzejów (zaawansowanie prac zaledwie 40%), ale ok. 350 km powinno zostać otwartych.
  Kwestia druga, to 700 km w postępowaniu przetargowym: niby tak, ale już niemal oficjalnie wiadomo, że S6 z Koszalina do Trójmiasta została wstrzymana (z wyjątkiem części Trasy Kaszubskiej) - to ponad 100 km a przetarg na obwodnicę Łodzi unieważniono.
  I wreszcie rzecz kolejna: z tych blisko 1300 km dróg w budowie, ok. 1000 km rozpoczęto jeszcze za rządów PO-PSL, a w ciągu niemal już 1,5 roku rządu B. Szydło podpisano umowy na realizację niecałych 300 km dróg. Dość mocno inwestycje przyhamowały, choć może do końca tego roku będzie nieco lepiej (szansa na podpisanie umów na budowę ok. 300 km nowych dróg z PBDK 2014-23. W szczegółach: w roku 2014 podpisano umowy na realizację ok. 370 km dróg z tego programu, w 2015 - ok. 725 km, w 2016 - ok. 260 km, w ciągu I kwartału 2017 - 0 km.

 • arthi2011

  Oceniono 5 razy 3

  Oryginalna duża jest na stronach GDKiA: www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/s/sprawdz-na-mapie-przygotowanie-d_3198/mapa_pbdk_10_03_2017.pdf

 • egmc

  Oceniono 17 razy 3

  Lepiej napiszcie, ze z powodu rozdawania 500zł przez rzad, z wielu projektow drogowych nalezy zrezygnowac/odlozyc na potem...nie ma nic za darmo, cos za cos. na porzadna siec dróg bedziemy jeszcze dlugo czekac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX