Pracownia Brain Embassy opublikowała raport pt. „Jak Polacy lubią pracować”. Wynika z niego, że nasze podejście do obowiązków zawodowych mocno się zmienia. Mamy też jasno określone oczekiwania i sposoby, by pracować krócej.
Jeden z najbardziej zaskakujących wniosków płynących z badań: aż 77 proc. badanych stwierdziło, że chciałaby mieć swoje stałe uporządkowane biurko do pracy, laptop, lampkę oraz ergonomiczne krzesło. Im młodsi respondenci, tym częstsze wskazanie potrzeby wygodnego fotela z podnóżkiem.
Czytaj też: Ta branża przeżywa dramat, bo brakuje chętnych do pracy.
Wolimy zaczynać pracę wcześnie rano
Według badań 67 proc. osób woli zaczynać dzień pracy wcześnie - o godz. 7 lub 8 rano. Sytuacja zmienia się w przypadku osób pracujących w domu - wtedy praca powinna zaczynać się o godz. 10.
Jeszcze niedawno, dla większości Polaków posiadanie pracy oznaczało przede wszystkim stawianie się w określonym miejscu na określoną ilość godzin. Według badań Kantar TNS Polska taki tradycyjny model dotyczy 58 proc. Polaków. Ale 42 proc. do obowiązków zawodowych podchodzi inaczej. Są zaliczani do zwolenników Nowoczesnego Modelu Pracy, w którym godziny są elastyczne, uzależnione od bieżących potrzeb i możliwości. Osoby pracujące w ten sposób często mieszają życie prywatne i zawodowe. Nie oznacza to tylko, że w wolnym czasie pracują - podczas wykonywania obowiązków zawodowych załatwiają też sprawy prywatne.
Coraz więcej pracujących Polaków preferuje nowoczesny model pracy w innowacyjnej przestrzeni biurowej, gdzie znajdują się różnorodne miejsca pracy, pobudzające kreatywność. Mają oni elastyczne godziny pracy i sami wybierają – w zależności od nastroju i zadania do wykonania – gdzie i jak długo będą danego dnia pracować. Zanikają też widoczne podziały między życiem zawodowym a prywatnym. Biorąc pod uwagę światowe trendy oraz fakt, że aż 42% Polaków reprezentuje ten model pracy, jestem przekonana, że grupa ta będzie się z roku na rok powiększać.
– powiedziała Katarzyna Bobowska-Caruso, twórczyni Brain Embassy, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Adgar Poland.
Warto zwrócić uwagę, na to że wśród pracowników przypisanych do Nowoczesnego Modelu Pracy odsetek deklarujących, że może efektywnie pracować dłużej niż 8 godzin dziennie jest trzy razy wyższy niż u tradycyjnych pracowników.
Niezależnie od tego, czy pracownik reprezentuje tradycyjny, czy nowoczesny model pracy ma jasno określone oczekiwania wobec miejsca, w którym pracuje. Pierwsza grupa osób bardziej ceni sobie warunki dojazdu, położenie biura, dystans od szkoły. Druga możliwość relaksu w miejscu pracy, dostęp do punktów gastronomicznych.
Z badań TNS wynika też, że dzięki dobrze sprecyzowanemu zadaniu do wykonania 65% badanych osiąga dobrą efektywność. Dla 61 proc. ważna jest możliwość wyznaczania sobie samemu tempa pracy, a dla 50 proc. możliwość działania w zespole lubianych osób.
Osoby między 25 a 40 rokiem życia deklarują najczęściej, że są skłonne zmienić biuro, w którym pracują (64 proc. ankietowanych).