Jesteś po czterdziestce? Pracuj tylko 3 dni w tygodniu
Zespół naukowców z Melbourne zbadał 6 tysięcy pracowników po czterdziestce. Sprawdzał, jak liczba przepracowanych godzin wpływa na ich zdolności poznawcze.
Okazało się, że po czterdziestce najlepiej jest spędzać w pracy 30 godzin tygodniowo (optymalnie 25 godzin). Pracujący dłużej obniżają swoją inteligencję i zdolności poznawcze.
Mało tego: naukowcy odkryli, że chociaż generalnie praca jest dobra dla naszego mózgu, to zaangażowanie w nią w wymiarze większym niż 60 godzin tygodniowo po ukończeniu 40. roku życia, jest gorsze niż bezczynność.
Kiedy lepiej nic nie robić niż pracować
Nie jest do końca jasne, dlaczego praca dłużej niż 30 godzin tygodniowo, nie jest dobra dla ludzkiego mózgu. Colin McKenzie, profesor ekonomii na Uniwersytecie Keio w Tokio wyjaśnia, że wpływ pracy na nasz mózg jest niejednoznaczny.
- Praca może stymulować aktywność mózgu i pomóc w utrzymaniu funkcji poznawczych starszych pracowników, ale jeśli będą oni pracować za dużo, wywoła zmęczenie i stres, który może uszkodzić ich funkcje poznawcze - wyjaśnia Colin McKenzie.
Satysfakcja z pracy Fot. Shutterstock
Profesor podkreśla, że praca w pełnym wymiarze godzin (40 godzin w tygodniu) jest co prawda lepsza niż bezczynność, jeśli chodzi o utrzymanie funkcji poznawczych człowieka, jednak nie prowadzi do maksymalizacji efektów pracy.
Prof. McKenzie dodaje, że ludzki mózg najlepiej przetwarza informacje między 20. a 30. rokiem życia. Po trzydziestce zdolność do wykorzystywania umiejętności, wiedzy i doświadczenia zaczyna spadać. Osoby, które ukończyły 40 lat, osiągają coraz gorsze wyniki w testach pamięciowych, rozpoznawania wzorców i w ogólnej zwinności psychicznej.
Nie pracujmy do późnej starości
Autorzy badań podkreślają, że wpływ liczby przepracowanych godzin na efektywność zatrudnionych może różnić się w poszczególnych krajach, jednak w świetle zaprezentowanych wyników pomysł wydłużania wieku emerytalnego do 67 lat i dalej, wydaje się mało celowy.
-
Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w przypadku PIT za 2020 rok?
-
Minister Finansów z apelem do Polaków. "Wyciągajmy oszczędności i używajmy na konsumpcję i inwestycje"
-
Polska i Wielka Brytania po brexicie. Anna Clunes: ogromne szanse, szczególnie w dziedzinie handlu
-
McDonalds potwierdza: Od teraz promocyjne zestawy tylko z wodą, cola zniknęła. Przez podatek cukrowy
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
- Google może "zbanować" Australię. Firma grozi wyłączeniem swoich usług. "Nie odpowiadamy na groźby"
- Przez "bestię ze Wschodu" wzrosły ceny prądu. Kiedy zobaczymy podwyżkę na rachunkach?
- Donald Trump na odchodne podał dane o swoim biznesie. Pandemia uderzyła mocno. Ale jest wyjątek
- Biden usunął z Gabinetu Owalnego słynny "czerwony przycisk". Trump używał go do zamawiania Coca-Coli
- Bon turystyczny. Wiceminister zapowiada zmiany