Z czym kojarzy wam się Schleswig-Holstein? Raczej nie z Orlenem. A to największa spółka w tym landzie

Orlen Deutschland, spółka zależna PKN Orlen, jest największą pod względem obrotów spółką w niemieckim landzie Schlezwik-Holsztyn - wynika z zestawienia gazety Handelblatt.

Jak wynika z zestawienia magazynu Handelblatt, spółka Orlen Deutschland z rocznymi obrotami na poziomie 3,32 mld euro (w 2015 r.) jest największą firmą działającą w północnym landzie Niemiec – Szlezwik-Holsztyn. To tam spółka ma swoją siedzibę. Stacje benzynowe Orlen Deutschland, należące w 100 proc. do PKN Orlen, działają za naszą zachodnią granicą głównie pod nazwą Star. Jest ich już ponad 570 (w 2015 roku 6-procentowy udział na niemieckim rynku detalicznym).

Co więcej, pod koniec 2016 r. Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen, za jeden z głównych celów koncernu poczytywał dalszą ekspansję m.in. na rynku niemieckim.

.. źródło: Handelblatt

Orlen na niemieckim rynku jest obecny od 2003 r. Orlen za granicą jest obecny nie tylko w Niemczech, ale i na Litwie oraz w Czechach.

Jakie są największe firmy w innych landach w Niemczech?

Nie jest zapewne żadną niespodzianką, że w Bawarii króluje BMW (roczne obroty na poziomie ponad 94 mld euro). W sąsiedniej Badenii-Wirtembergii największą spółką jest Daimler. W Dolnej Saksonii rządzi inny gigant motoryzacyjny – Volkswagen.

W Hamburgu największą spółką jest konkurent Orlenu – BP, a w Saksonii-Alhalt Total. Nadrenia Północna-Westfalia to przede wszystkim T-Mobile, Nadrenia–Palatynat to BASF, a Hesja to Deutsche Bank.

Sellin o ludziach PiS w PKN Orlen: Doświadczenie w świecie polityki nie jest złe