Wielton przejmuje w Niemczech. Razem może wydać nawet 10 mln euro

Spółka Wielton, największy w Polsce i trzeci największy w Europie producent i sprzedawca naczep i przyczep, poinformował o przejęciu niemieckiej spółki Langendorf. Grupa Langendorf również jest producentem naczep i przyczep, produkuje też specjalistyczne pojazdy do przewozu np. szkła czy prefabrykatów. Działa na rynku niemieckim, posiada sieć serwisową w całej Europie.

Wielton zawarł dwie umowy dotyczące przejęcia spółki Langendorf. Pierwsza zakłada nabycie od trzech dotychczasowych udziałowców 80 proc. udziałów w spółce. Maksymalna wartość tej umowy to 5,3 mln euro, choć może spaść w zależności od tego, jakie wyniki finansowe za rok obrotowy 2016/2017 pokaże Langendorf.

Druga umowa zakłada nabycie od jednego z dotychczasowych udziałowców pozostałych 20 proc. udziałów w Langendorf. Co roku, od 2019 do 2022 r., przenoszona będzie własność kolejnych 5 proc. udziałów. Ceny nabycia kolejnych transz w przypadku tej umowy również zależeć będą od wyników finansowych Langendorf za poszczególne lata. Jak podaje Wielton, mogą mieścić się one w przedziale 1,9-4,7 mln euro łącznie za wszystkie transze.

- Langendorf jest marką z ponad 125-letnią tradycją, o bardzo dobrej międzynarodowej
renomie. Posiada unikalne know-how w zakresie budowy specjalistycznych wywrotek. Dzięki tej akwizycji Grupa Wielton przede wszystkim poszerzy portfel produktowy. Zwiększy również swój udział w bardzo dojrzałym, największym w Europie rynku niemieckim - mówi Mariusz Golec, prezes Wielton.

Spółka z Wielunia jest obecna na warszawskiej giełdzie od 2007 r. W 2016 r. osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 1,2 mld zł.

Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Langendorf w roku obrotowym 2015/2016 osiągnęły wartość około 48 mln euro, a zysk EBITDA za rok obrotowy 2015/2016 wyniósł około 2,3 mln euro – poinformował Wielton w komunikacie.

To nie jedyne przejęcie zrealizowane w ostatnich latach przez Wielton. W 2015 r. spółka nabyła ponad 65 proc. akcji spółki Fruehauf Expansion, lidera rynku francuskiego. W tym samym roku do Grupy Wielton dołączyła również włoska spółka Viberti Rimorchi.

Wielton planuje też ekspansję w Afryce. Jak informował niedawno Forbes, spółka chce zbudować w Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Abidżanie, nową montownię naczep.

W kwietniu br. Wielton ogłosił nową strategię na najbliższe 4 lata, zakładającą podwojenie przychodów i sprzedaży. Spółka zakłada wzrost przychodów z 1,2 mld zł w 2016 roku do 2,4 mld zł w 2020 roku oraz zwiększenie sprzedaży z niespełna 13 tys. do 25 tys. sztuk pojazdów.

Grupa Wielton posiada dwa zakłady produkcyjne: w Polsce oraz we Francji, a także dwie montownie: we Włoszech i w Rosji. Naczepy i przyczepy spółki Wielton trafiają już do 42 państw na całym świecie.