Prezydent Duda chce chronić przed rakiem skóry. Napisał specjalną ustawę. Niepełnoletni bez wstępu do solariów

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Zakłada on m.in. zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie czy zakaz reklamy solariów.

Projekt ustawy zakłada całkowity zakaz udostępniania solariów osobom, które nie skończyły 18. roku życia.

fragment projektu ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariumfragment projektu ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium źródło: projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

Gdyby rozwiązanie weszło w życie, solaria nie mogłyby się także reklamować ani promować w mediach, internecie czy na plakatach. 

.. źródło: projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

Zakaz promocji miałby objąć m.in. organizowanie konkursów opartych na skorzystaniu z solariów czy stosowanie obniżek cen za skorzystanie z solarium.

.. źródło: projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

Ponadto, salony kosmetyczne czy inne podmioty umożliwiające korzystanie z solarium, zgodnie z projektem, powinny umieścić w widocznym miejscu informację o ryzyku związanym z tą formą „opalania się”. Treść tego ostrzeżenia w osobnym rozporządzeniu miałby ustalić minister zdrowia.

Za złamanie którejś z reguł ustawy Państwowa Inspekcja Sanitarna w następstwie kontroli mogłaby nałożyć na salon karę aż do 50 tys. zł.

Na razie nie wiadomo, kiedy ustawą zajmie się Sejm i kiedy wejdzie ona w życie. Projekt zakłada 3-miesięczne vacatio legis.

Olbrzymi wzrost zachorowań na czerniaka

Projekt powstał we współpracy ze środowiskiem onkologów. Ci od lat apelowali o rozwiązania zaproponowane w ustawie. Potrzebę wprowadzenia zakazu korzystania przez osoby małoletnie z solariów wielokrotnie wyrażał też Rzecznik Praw Dziecka.

Jak tłumaczy Kancelaria Prezydenta, z najnowszych badań wynika, iż jednokrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry o 20 proc., a kilkukrotne aż o 75 proc. Najbardziej narażone na negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV są dzieci i młodzież, a ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Kancelaria Prezydenta dodaje, że w Polsce w latach 1994-2014 zachorowalność na czerniaka złośliwego i liczba zgonów spowodowanych tą chorobą wzrosła dwukrotnie. Umieralność z powodu tej choroby jest o 20 proc. wyższa niż w przeciętnie w krajach Unii Europejskiej.

Korzystanie z solarium jest równie szkodliwe jak uzależnienie od tytoniu czy alkoholu, jednak, o ile wiedza na temat szkodliwości tytoniu i alkoholu wydaje się być już wiedzą powszechną, o tyle w przypadku korzystania z solariów wciąż znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma ich negatywnego wpływu na zdrowie. Co więcej, czasami wręcz tkwi w przekonaniu o prozdrowotnym działaniu opalania solaryjnego

- tłumaczy Kancelaria Prezydenta.

Więcej o: