Niezwykła decyzja Paryża. Bruk zniknie, a nowe drogi obniżą temperaturę i hałas o 50 proc.?

Władze Paryża chcą zredukować hałas z poruszających się po mieście samochodów i skuterów zainwestują w specjalną nawierzchnię, której użycie ma także obniżyć temperaturę w centrum miasta.

Hałas i wysoka temperatura w centrum Paryża są tak duże, że przeszkadzają Paryżanom spać w nocy. Jak mówi Célia Blauel, odpowiedzialna za kwestie środowiskowe w paryskim ratuszu aż około 22 procent mieszkańców Paryża cierpi wskutek nadmiernego hałasu. Hałas ten to w większości efekt toczenia się opon samochodowych po starych brukowanych drogach.

Władze francuskiej stolicy będą próbowały sobie z tym poradzić, kładąc nową nawierzchnię. Na testy otrzymały 1,35 mln euro unijnych funduszy (ogólnie wydadzą na nie 2,9 mln euro).

Hałas mniejszy o 50 proc.

Trzy rodzaje nowych, testowanych projektów ulic mają zmniejszyć emisję hałasu nawet o 50 proc. Poprzez utrzymywanie wody, oraz zmianę barw nawierzchni na odbijające światło, mają również doprowadzić do obniżenia temperatury podczas gorących letnich dni.

Ze względu na ciepło wytwarzane przez ludzi i intensywny ruch – w centrum Paryża jest zwykle o 2-3 stopnie Celsjusza więcej niż za miastem.

Więcej o: