Coraz bliżej do gazociągu z Danii do Polski. Premier leci podpisać istotny dokument

Marcin Kaczmarczyk
Przed odlotem do Kopenhagi premier Beata Szydło powiedziała, że leci tam z wizytą m.in. w celu podpisania memorandum w sprawie budowy Baltic Pipe. To kolejny krok przybliżający realizację tego jednego z najważniejszych projektów energetycznych w całej Unii Europejskiej.

- To bardzo ważny dzień. Memorandum, które podpiszę razem z premierem duńskim jest dokumentem przełomowym – mówiła szefowa polskiego w piątek na warszawskim Okęciu.

- Projekt gazociągu Baltic Pipe to oferta dla regionu i dla Europy, szansa na zbudowanie naprawdę konkurencyjnego rynku, na którym różni dostawcy muszą walczyć o odbiorcę – tłumaczył dodatkowo wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który towarzyszy premier podczas wizyty w Kopenhadze.

Czytaj więcej: Energa razem z Japończykami zbuduje największy w Polsce magazyn energii.

Można już składać oferty na transport gazu

Zapowiedź przez premier podpisania memorandum w Danii wpisuje się w kilka innych istotnych wydarzeń związanych z planowaną budową podwodnego gazociągu, którym do Polski będzie mogło popłynąć nawet do 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Przypomnijmy, że zużywamy rocznie około 16 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

We wtorek operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – spółki GAZ-SYSTEM i Energinet – uruchomili tzw. procedurę Open Season dla projektu Baltic Pipe. Pozwala ona sprzedawcom i dystrybutorom gazu składać oferty na transport gazu nowym rurociągiem. Jej celem jest ostatecznie określenie, czy istnieje wystarczające zapotrzebowanie rynkowe na budowę Baltic Pape i uzupełniających go instalacji w celu przesyłu gazu z norweskich złóż na Morzu Północnym przez Danię do Polski.

Pierwsza faza procedury Open Season ma zakończyć się do 25 lipca. Jeżeli do tego czasu zostaną złożone już wystarczające duże oferty na transport gazu nowym gazociągiem, operatorzy systemów przesyłowych przystąpią do realizacji projektu Baltic Pipe w ramach Szybkiej Ścieżki Projektu. Jej celem będzie rozpoczęcia przesyłu gazu nowym korytarzem transportowym już 1 października 2022 r.

Czytaj więcej: Węgiel umiera w Europie. Zamykane są elektrownie węglowe.

Wiemy kto pokryje koszty budowy

Wydaje się, że Polacy z Duńczykami dogadali się też już odnośnie kosztów budowy całej instalacji. Mówił o tym w czwartek w wywiadzie dla serwisu BiznesAlert.pl Paweł Jakubowski, dyrektor ds. rozwoju Gaz-System. Duńczycy sfinansują budowę podwodnego rurociągu ze złóż norweskich na Morzu Północnym do Danii i odpowiednio rozbudują własny system przesyłowy. – Natomiast Gaz-System będzie odpowiedzialny za kolejne dwa elementy. Za podmorski rurociąg łączący Danię i Polskę, czyli Baltic Pipe oraz za rozbudowę polskiego systemu – tłumaczył Paweł Jakubowski

Jak ustalił BiznesAlert.pl , rozbudowa systemu w Danii będzie wymagała między innymi budowy tłoczni. Pojawiły się spekulacje, że strona polska miałaby wziąć na siebie ten koszt, by dodatkowo zachęcić Duńczyków do całego projektu. Jednak to oni sfinansują rozbudowę własnego systemu przesyłowego.

Jak gaz z norweskich złóż popłynie przez Danię do Polski.Jak gaz z norweskich złóż popłynie przez Danię do Polski. Gaz-System i Energinet.

Nie tylko Baltic Pipe

Premier w trakcie spotkania z dziennikarzami na lotnisku przed odlotem do Danii przypomniała również o dwóch innych wydarzeniach związanych z polskim rynkiem gazowym.

W tym tygodniu po raz pierwszy w historii do gazoportu w Świnoujściu wpłynął statek z ładunkiem amerykańskiego gazu LNG – wcześniej gaz pochodził z Kataru. A w Katowicach w czwartek zostało uruchomione centrum nowoczesnego wykorzystania metanu pochodzącego z węgla. - To jest koincydencja zdarzeń, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, które mają nas uniezależnić od gazu rosyjskiego – podkreśliła premier.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”