8 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty do końca roku. Zrobią to praktycznie nie wychodząc z domu

Daniel Maikowski
Od 14 czerwca osoby, które czeka wymiana dowodu osobistego, mogą skorzystać z zupełnie nowego elektronicznego wniosku o jego wydanie. Cały proces jest bardzo prosty i trwa zaledwie kilka minut.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową wersję elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego. Większość danych wypełnia się w nim automatycznie, a cała operacja trwa kilka minut. Co ważne, dostępna jest również wersja mobilna serwisu.

Aby skorzystać z formularza, należy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, kliknąć w baner i zalogować się Profilem Zaufanym. Jest on niezbędny do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód. Można go jednak aktywować bez konieczności wychodzenia z domu, np. z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

Strona logowania serwisuStrona logowania serwisu fot. Obywatel.gov

Ta ostatnia możliwość jest obecnie dostępna dla klientów PKO BP, Inteligo, Pekao, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium oraz użytkowników platformy Envelo.

Po zalogowaniu jesteśmy kierowani do formularza. Musimy w nim zaznaczyć jedynie powód złożenia wniosku, wskazać urząd, w którym chcemy odebrać nasz dowód oraz załączyć zdjęcie. Reszta danych powinna załadować się w sposób automatyczny.

W nowej wersji wniosku dołączone zostało pole, w którym można się zorientować czy zdjęcie mieści się w określonych ramach. Jeśli nie – trzeba je wymienić na inne.

Wymagania dotyczące zdjęcia do wniosku o dowód prezentują się następująco:

  • Rozdzielczość: minimum 492×610 pikseli;
  • Rozmiar: do 2,5 MB;
  • Rozszerzenie: .jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif;
  • Kompozycja: twarz skierowana w stronę obiektywu, białe tło.


Po wypełnieniu wniosku można zobaczyć, jak będzie wyglądać awers naszego dowodu. Jeśli wszystkie dane się zgadzają, to wniosek wymaga podpisania Profilem Zaufanym.

Niestety wciąż jesteśmy zmuszeni do tego, aby odebrać dowód osobiście - w wybranym urzędzie. To jednak wciąż o jedną wizytę w mniej niż dotychczas.

 

8 mln wniosków o dowód w tym roku

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym roku termin ważności dowodu osobistego upływa lub już upłynął ponad 5 mln Polaków.

W kolejnych miesiącach liczba dowodów, które tracą ważność wygląda następująco:

  • Czerwiec - 356 tys.
  • Lipiec - 401 tys.
  • Sierpień - 534 tys.
  • Wrzesień - 601 tys.
  • Październik - 676 tys.
  • Listopad - 552 tys.
  • Grudzień - 435 tys.


Do tych 5 mln osób z dowodami do wymiany dochodzą jeszcze kolejne ok. 3 mln, które o dowód będą wnioskować np. z powodu zagubienia czy zniszczenia poprzedniego, lub osiągnięcia pełnoletniości. Razem daje to ok. 8 mln wniosków o nowe dowody.

W przyszłym roku liczba dowodów, którym upływa ważność sięgnie około 2,5 mln.

Nowe dowody osobiste w 2019 roku

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli z chipem, pojawi się w 2019 roku. To ostatni termin, by nie stracić dotacji unijnych.

Przygotowanie nowych dowodów osobistych wymaga uruchomienia całego procesu. Nowy dowód trzeba zaprojektować, kupić chipy, zaprogramować je i spersonalizować.

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną funkcjonuje dziś niemal we wszystkich krajach UE. Za jego pomocą obywatele potwierdzają tożsamość oraz korzystają z usług administracji państwowej i samorządowej w internecie.

E-dokumenty dostanie 31 mln Polaków. Mają być wymieniane stopniowo, gdy stary dowód straci ważność, zostanie zgubiony czy skradziony. Znajdą się na nim te same dane osobowe, które zawierają tradycyjne dowody osobiste.

Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]