W kwietniu urodziło się mniej dzieci. Koniec efektu 500 plus?

Z najnowszego Biuletynu Statystycznego opublikowanego przez GUS wynika, że w kwietniu urodziło się 30 tys. dzieci, czyli o 600 mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To pierwszy spadek od jesieni.

Ostatnie miesiące pod względem liczby urodzin były obiecujące. Od października 2016 r. słupki szły w górę, co skrupulatnie podlicza GUS. Przykładowo, w pierwszym kwartale ubiegłego roku na świat przyszło 123,3 tys. dzieci, a w tym już 130,1 tys.

Ponieważ tendencja utrzymywała się jakiś czas, zaczęto mówić o pierwszych efektach 500 plus, który - z założenia - ma być przecież programem zwiększającym dzietność.

Rząd posługuje się nawet konkretnymi wyliczeniami.

Założenia programu 500 plusZałożenia programu 500 plus źródło: załącznik do projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

Resort rodziny liczy, że jeżeli spełni się wariant super optymistyczny, to dzięki programowi 500 plus tylko w tym roku urodzi się w Polsce dodatkowo ponad 15,5 tys, dzieci. 

Jeżeli zestawimy te prognozy z wariantem średnim, to będziemy na plusie o ponad 30 tys. nowych obywateli.

Resort rodziny liczy, że w tym roku może być jeszcze lepiej i wzrost liczby urodzeń sięgnie nawet 25-35 tysięcy. Gdyby faktycznie liczba urodzonych dzieci osiągnęła pułap 35 tys., mielibyśmy nowy rekord.

Na ten moment ciężko stwierdzić, czy kwietniowy spadek jest incydentalny, czy zwiastuje początek odwrócenia trendu zwyżkowego. Demografowie zwracają uwagę, że na liczbę urodzeń w danym miesiącu wpływ ma wiele czynników, w tym chociażby liczba niedziel. Cytowany przez Forsal Piotr Szukalski tłumaczył m.in., że Polki coraz częściej rodzą przez cesarskie cięcie, a te zabiegi zwykle odbywają się w tygodniu. W efekcie od poniedziałku do piątku rodzi się 1300, a w weekendy 800. W zeszłym roku kwiecień miał cztery weekendy, w tym pięć. Zaledwie ta zmiana mogła wpłynąć na wyhamowanie wzrostu liczby narodzin.

Gasiuk-Pihowicz o programie 500 zł długu na każde dziecko

Więcej o:
Komentarze (187)
W kwietniu urodziło się mniej dzieci. Koniec efektu 500 plus?
Zaloguj się
 • truten.zenobi

  Oceniono 6 razy 4

  OK może i urodziło sie więcej dzieci ... ale głownie w rodzinach patologicznych ... dzieci te beda uczone od małego że im sie należy i że państwo ich utrzymuje...

 • 1pedro123

  Oceniono 20 razy 4

  Dlaczego manipulujecie. Pokazalisci sami tabelkę że urodzenia wzrosły o 10% czyli 30tys. Teraz wzrost spadlspadły o 600 czyli dalej jest 9.75% więcej urodzin.
  Powini karać za tak nieetyczne dziennikarstwo

 • pirex

  Oceniono 30 razy 4

  Nooo, to na Czerskiej strzelają korki od szampana :), jeśli jest jeszcze za co go kupować.

 • losiu4

  Oceniono 5 razy 3

  a co będzie w następnym tygodniu droga czersko?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • ruski.agent

  Oceniono 9 razy 3

  o fak, ale news, na skale waszych czerskich możliwości...
  czy kodersi będą protestować ? czy będą postulaty za odwołaniem rządu ?

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 27 razy 3

  wasze tłumaczenie jest błędne, a sprawa jest prosta.
  kwiecień "minus" dziewięć miesięcy - daje nam plus minus czerwiec/lipiec zeszłego roku, czyli czas, gdy głównie to tzw. opozycja i KOD zajmowały się tzw. "pyedroleniem".
  a jak wiadomo to twory bezpłciowe, by nie rzec bezpłodne...
  stąd ten efekt :)

 • rownowaznik

  Oceniono 7 razy 3

  wy głupie matasy - chyba dla kraju, a nie dla rządu !!!

 • xmldir

  Oceniono 15 razy 3

  Dedykacja dla Marta Piątkowska ----- jest Pani KRETYNEM najwyższych lotów, dołujesz kobieto jak cała Czerska ..... dno dno dno i już tylko 2 cm mułu

 • lignan

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli jedno dziecko kosztuje nas 1,5 mln zł...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX