Przez upały zużywamy coraz więcej prądu. Eksperci ostrzegają

28 czerwca zanotowaliśmy rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną. Powracają pytania, czy w Polsce możliwe są przerwy w dostawach prądu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że rekord padł 28 czerwca, o godz. 13:30, w szczycie rannym okresu letniego. Zarejestrowano zapotrzebowanie w wysokości 22 883 MW.

Zużywamy coraz więcej prądu

Z analizy kolejnych rekordów zapotrzebowania na moc elektryczną widać wyraźnie, że Polacy zużywają coraz więcej prądu. Poprzedni rekord padł 24 czerwca 2016 roku i wówczas zapotrzebowanie na moc dla rannego szczytu obciążenia okresu letniego wyniosło 22 750 MW. Wcześniejszy szczyt wystąpił dzień wcześniej, 23 czerwca z zapotrzebowaniem na moc rzędu 22 630 MW. W 2015 roku rekord padł 1 września – moc 22 490 MW.

Braki prądu już w lipcu?

Czy rzeczywiście może nadejść taki dzień, kiedy w naszych gniazdkach zabraknie prądu? Europejskie zrzeszenie narodowych operatorów systemów elektroenergetycznych (ENTSO-E) ostrzegło ostatnio, że Polsce braki energii grożą już w drugiej połowie lipca. Zdaniem ekspertów możemy mieć do czynienia z trudnościami podobnymi do tych z sierpnia 2015 r. Powodami ma być przedłużający się okres ekstremalnie wysokich temperatur, a także spowodowana przez nie susza. 

W lecie pobór prądu jest szczególnie duży, ponieważ coraz więcej osób włącza urządzenia klimatyzacyjne. Dodatkowo nasz kraj korzysta z elektrowni termicznych, czyli na przykład węglowych, które także wymagają chłodzenia. W warunkach suszy będzie problem z dostarczeniem im chłodzącej wody. Na to wszystko nakłada się mały u nas udział energii z odnawialnych źródeł, m.in. paneli fotowoltaicznych.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski uspokaja, że raport ENTSO-E pokazuje pesymistyczne scenariusze w warunkach pogodowych, których wystąpienie w tym roku jest praktycznie niemożliwe, a poziom rezerwy mocy przekracza wymagany próg 18 proc. zapotrzebowania. Warto jednak przypomnieć, że w efekcie upałów, w sierpniu 2015 wprowadzono ograniczenia w dostawie prądu dla odbiorców przemysłowych.

+++

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o: