Japoński producent silników elektrycznych buduje w Polsce fabrykę za 360 mln zł

Robert Kędzierski
Największy światowy producent niewielkich silników elektrycznych postanowił wybudować pierwszą europejską fabrykę w Polsce. Inwestycja jest warta 360 mln.

Mabuchi Motor to wiodący producent niewielkich silników elektrycznych z Japonii. Firma wytwarzająca rocznie 1,4 mld silników postanowiła zbudować fabrykę w Europie, a konkretnie  w Bochni (Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej). Inwestycja warta 360 mln zł ma dać do 2023 roku 400 nowych miejsc pracy

Proces inwestycyjny rozpoczął się w lutym, kiedy to japońska spółka zakupiła za ok. 8,5 mln zł działkę o powierzchni 9,5 hektara. Budowa fabryki ruszyła oficjalnie w środę. 

Jak podaje na Twitterze marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa w fabryce będą produkowane m.in. elektryczne hamulce, regulacja siedzeń, sterowanie szybami w samochodach.

Wielkie japońskie inwestycje

Polska Agencja Inwestycji i Handlu informowała w zeszłym roku, że Japończycy są na drugim miejscu jeśli chodzi o wartość inwestycji w Polsce - wyprzedzili w tym zakresie Niemców. Krzysztof Senger, prezes PAIH wyjaśnił też, że Japonia to największy inwestor pochodzący z Azji. Wydał już u nas 3,5 mld euro, tylko w zeszłym roku była to kwota 600 mln. Dla przykładu w czerwcu  Japan Tobacco International (JTI) oficjalnie uruchomił  swoją kolejną fabrykę w Polsce. Wartość inwestycji to przeszło 200 mln dol., pracę ma znaleźć 400 osób. 

Czytaj też: Wśród miast, które są bogatsze od Polski jest też japońskie. 

Mabuchi Motor specjalizuje się w wytwarzaniu silników używanych głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Za pomocą jego produktów podnoszone są szyby w samochodach, ryglowane zamki w drzwiach czy sterowana klimatyzacja, hamulcami ręcznymi, fotelami, lusterkami czy reflektorami. Firma zatrudnia łącznie ponad 24 tys. osób. Oprócz polski inwestuje też m.in. w Meksyku. 

Więcej o: