Uszczelnienie 500 plus. Prezydent podpisał ustawę. A od sierpnia znowu trzeba składać wnioski

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą program 500 plus. Ma ona ukrócić niektóre "kreatywne" praktyki na zdobycie wyższego świadczenia. Tymczasem od wtorku 1 sierpnia znowu będzie można ubiegać się o 500 zł na dziecko.

Jakie zmiany zakłada podpisana przez prezydenta Dudę ustawa? Chodzi m.in. o przeciwdziałanie „dopasowywania” wynagrodzenia do kryterium dochodowego. Zgodnie z nową ustawą, jeśli pracodawca zwolni pracownika, a następnie zatrudni go w okresie kolejnych trzech miesięcy z niższą pensją, to taki zabieg nie będzie traktowany jako „utrata dochodu”.

Ponadto osoby deklarujące samodzielnie wychowywanie dziecka będą musiały mieć na nie ustalone alimenty od drugiego rodzica. To z kolei ma zapobiec sytuacjom, gdy rodzice żyli w związku, a deklarowali inny stan aby załapać się na 500 plus.

Ustawa podpisana przez Dudę powstała po ustawowym „przeglądzie” programu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konieczny nowy wniosek

Już od najbliższego wtorku 1 sierpnia znowu koniecznie będzie wypełnienie wniosku o 500 plus. W przypadku braku wniosku albo spóźnienia się z jego złożeniem świadczenie nie będzie wypłacane, albo zostanie wypłacone z opóźnieniem.

Jak to dokładnie działa? Okres rozliczeniowy w przypadku 500 plus trwa od października do końca września danego roku (tylko obecny, pierwszy, był dłuższy). Innymi słowy, jeśli ktoś teraz pobiera świadczenie, a nowego wniosku w ogóle by nie złożył, to ostatnie pieniądze otrzymałby we wrześniu.

Jeśli nowy wniosek zostanie złożony:

  • w sierpniu, to przyznanie i wypłata 500 plus nastąpi do końca października

  • we wrześniu - przyznanie i wypłata 500 plus za październik i listopad nastąpi do końca listopada

  • w październiku - przyznanie i wypłata 500 plus za październik, listopad i grudzień nastąpi do końca grudnia

  • w listopadzie - przyznanie i wypłata 500 plus nastąpi do końca stycznia, ale BEZ WYRÓWNANIA za październik

  • w grudniu lub styczniu - przyznanie i wypłata 500 plus nastąpi do końca lutego, ale BEZ WYRÓWNANIA za październik i listopad (w przypadku wniosków złożonych w grudniu) lub za październik, listopad i grudzień (w przypadku wniosków złożonych w styczniu)

Główne założenia programu, w tym kryteria dochodowe, pozostają bez zmian.

Nadal wnioski będzie można składać nie tylko w urzędach gminy czy miasta, ale też przez internet m.in. poprzez systemy bankowości elektronicznej niemal wszystkich banków. Od przyszłego roku wnioski internetowe będzie można składać już od 1 lipca.

Uwaga na oszustów

Tymczasem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzać pieniądze od beneficjentów programu.

- Pojawiały się próby wykorzystywania naiwności osób, którym zależy na świadczeniu (500 plus), a które nie były pewne, czy dobrze wypełnią wniosek, czy mogą skorzystać z innej oferty - ostrzega minister cytowana przez PAP. - Nie trzeba płacić za wniosek, nie trzeba płacić za jego wypełnienie. Nie korzystajmy z niepewnych źródeł – apeluje Rafalska. Także gdy w 2016 r. ruszał program, jej resort ostrzegał przed powstającymi stronami internetowymi, których celem jest wyłudzenie pieniędzy za pobranie wniosku.

Blisko 30 mld zł na 500 plus

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, łączne wydatki na 500 plus od początku istnienia programu, czyli kwietnia 2016 r., do końca czerwca br., wyniosły 29,7 mld zł. Tylko w tym roku koszty wyniosły 12,1 mld zł. Choć w tegorocznym budżecie na program 500 plus zapisano 23,1 mld zł, to prawdopodobnie program pochłonie o ponad 1 mld zł więcej.  Rafalska szacowała, że wraz z kosztami obsługi program będzie kosztował w tym roku ok. 24,5 mld zł. 

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]