Uszczelnienie 500 plus. Prezydent podpisał ustawę. A od sierpnia znowu trzeba składać wnioski

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą program 500 plus. Ma ona ukrócić niektóre "kreatywne" praktyki na zdobycie wyższego świadczenia. Tymczasem od wtorku 1 sierpnia znowu będzie można ubiegać się o 500 zł na dziecko.

Jakie zmiany zakłada podpisana przez prezydenta Dudę ustawa? Chodzi m.in. o przeciwdziałanie „dopasowywania” wynagrodzenia do kryterium dochodowego. Zgodnie z nową ustawą, jeśli pracodawca zwolni pracownika, a następnie zatrudni go w okresie kolejnych trzech miesięcy z niższą pensją, to taki zabieg nie będzie traktowany jako „utrata dochodu”.

Ponadto osoby deklarujące samodzielnie wychowywanie dziecka będą musiały mieć na nie ustalone alimenty od drugiego rodzica. To z kolei ma zapobiec sytuacjom, gdy rodzice żyli w związku, a deklarowali inny stan aby załapać się na 500 plus.

Ustawa podpisana przez Dudę powstała po ustawowym „przeglądzie” programu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konieczny nowy wniosek

Już od najbliższego wtorku 1 sierpnia znowu koniecznie będzie wypełnienie wniosku o 500 plus. W przypadku braku wniosku albo spóźnienia się z jego złożeniem świadczenie nie będzie wypłacane, albo zostanie wypłacone z opóźnieniem.

Jak to dokładnie działa? Okres rozliczeniowy w przypadku 500 plus trwa od października do końca września danego roku (tylko obecny, pierwszy, był dłuższy). Innymi słowy, jeśli ktoś teraz pobiera świadczenie, a nowego wniosku w ogóle by nie złożył, to ostatnie pieniądze otrzymałby we wrześniu.

Jeśli nowy wniosek zostanie złożony:

 • w sierpniu, to przyznanie i wypłata 500 plus nastąpi do końca października

 • we wrześniu - przyznanie i wypłata 500 plus za październik i listopad nastąpi do końca listopada

 • w październiku - przyznanie i wypłata 500 plus za październik, listopad i grudzień nastąpi do końca grudnia

 • w listopadzie - przyznanie i wypłata 500 plus nastąpi do końca stycznia, ale BEZ WYRÓWNANIA za październik

 • w grudniu lub styczniu - przyznanie i wypłata 500 plus nastąpi do końca lutego, ale BEZ WYRÓWNANIA za październik i listopad (w przypadku wniosków złożonych w grudniu) lub za październik, listopad i grudzień (w przypadku wniosków złożonych w styczniu)

Główne założenia programu, w tym kryteria dochodowe, pozostają bez zmian.

Nadal wnioski będzie można składać nie tylko w urzędach gminy czy miasta, ale też przez internet m.in. poprzez systemy bankowości elektronicznej niemal wszystkich banków. Od przyszłego roku wnioski internetowe będzie można składać już od 1 lipca.

Uwaga na oszustów

Tymczasem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzać pieniądze od beneficjentów programu.

- Pojawiały się próby wykorzystywania naiwności osób, którym zależy na świadczeniu (500 plus), a które nie były pewne, czy dobrze wypełnią wniosek, czy mogą skorzystać z innej oferty - ostrzega minister cytowana przez PAP. - Nie trzeba płacić za wniosek, nie trzeba płacić za jego wypełnienie. Nie korzystajmy z niepewnych źródeł – apeluje Rafalska. Także gdy w 2016 r. ruszał program, jej resort ostrzegał przed powstającymi stronami internetowymi, których celem jest wyłudzenie pieniędzy za pobranie wniosku.

Blisko 30 mld zł na 500 plus

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, łączne wydatki na 500 plus od początku istnienia programu, czyli kwietnia 2016 r., do końca czerwca br., wyniosły 29,7 mld zł. Tylko w tym roku koszty wyniosły 12,1 mld zł. Choć w tegorocznym budżecie na program 500 plus zapisano 23,1 mld zł, to prawdopodobnie program pochłonie o ponad 1 mld zł więcej.  Rafalska szacowała, że wraz z kosztami obsługi program będzie kosztował w tym roku ok. 24,5 mld zł. 

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Komentarze (65)
Uszczelnienie 500 plus. Prezydent podpisał ustawę
Zaloguj się
 • janeq.bar

  Oceniono 27 razy 17

  powinno być 250 zł na każde dziecko, rozliczane przy PIT, niepracującym rodzinom nie powinno się należeć, przynajmniej jeden członek rodziny powinien pracować aby dostać 500 zł

 • single_malt

  Oceniono 24 razy 14

  500+ to byla kielbasa wyborcza dla biedakow i pomogla wygrac wybory . Drugi raz juz nie pomoze i dlatego w efekcie koncowym program bedzie dyskretnie wygaszany - na koncu bedzie mozna sobie odliczyc 500 z PITa.

 • macwies

  Oceniono 9 razy 3

  nowy wniosek +
  - opinia miejscowego oddziału pisu
  - zaświadczenie od proboszcza

 • kruk6666

  Oceniono 12 razy 2

  Nowe przepisy pozbawią ok 30% sfrustrowanych wyborców PiS-u dodatku monopolowego .

 • puotka

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli co jak rodzić nie ma jeszcze orzeczenia o alimentach to mu się świadczenie nie należy, mimo że do tej pory się należało? Zalejmy sądy fikcyjnymi wnioskami o ustanowienie alimentów... Idiotyzm.

 • fleshless

  Oceniono 3 razy 1

  masło drożeje - tera to już jest jakieś 488 +

 • petrucchio

  Oceniono 3 razy 1

  Dla wielu to będzie 500 minus.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX