Stopa bezrobocia nie spada już od dwóch miesięcy. To pierwsza taka sytuacja w Polsce od 2014 roku

Rafał Hirsch
Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wynosi 4,8 procent. To rekordowo mało, ale o rekordzie można było mówić w kwietniu. Od tamtej pory ten wskaźnik przestał spadać i stoi w miejscu.

Do tego, że stopa bezrobocia w Polsce systematycznie spada zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Ostatni moment ze wzrostem bezrobocia mieliśmy w styczniu 2014 roku. Od tamtej pory co miesiąc mamy albo spadek stopy bezrobocia, albo ewentualnie stoi ona w miejscu. 

Ale raczej nie zdarza jej się tak stać przez dwa miesiące z rzędu. Tak jest tym razem. W kwietniu mieliśmy 4,8 procent, w maju też było 4,8 procent i w opublikowanych właśnie danych za czerwiec znów jest 4,8 procent. Ostatni raz (i jedyny raz odkąd bezrobocie spada) taką sytuację mieliśmy między wrześniem, a listopadem 2014 (na poziomie 8,3 procent) 

Stopa bezrobocia w PolsceStopa bezrobocia w Polsce dane: Eurostat

Oczywiście takie zahamowanie spadku bezrobocia może być tymczasowe (tak było w 2014), ale być może jest to sygnał, że na polskim rynku naprawdę jest już bardzo trudno zatrudnić jakiegoś bezrobotnego. Wprawdzie wg Eurostatu nadal jest ich w Polsce 821 tysięcy, ale mogą oni na przykład mieszkać zupełnie gdzie indziej niż znajdują się firmy poszukujące pracowników. Szybki rozwój firm na przykład w wielkopolskim raczej nie zmniejszy bezrobocia na przykład w podkarpackim itd.

Poza tym ci, którzy nadal są bezrobotni mogą mieć niewystarczające kwalifikacje, albo nie być w stanie podjąć pracy w ciągu najbliższych dwóch tygodni – według Eurostatu to jeden z warunków bycia uznanym za bezrobotnego – trzeba nie mieć pracy, szukać jej i być w stanie podjąć pracę w ciągu 14 dni. I być w wieku od 15 do 74 lat.

ZOBACZ TEŻ: Niepokojące sygnały z polskiego rynku pracy. Nagle wzrosło bezrobocie wśród osób młodych

Na coraz większym problem z ludźmi na rynku pracy wskazywały ostatnio też inne badania wykonywane np. przez NBP. Wynikało z nich, że problem ze znalezieniem ludzi do pracy jest już na drugim miejscu na liście opartej o opinie przedsiębiorców. Większym problemem są tylko podatki i niestabilność prawa. Z kolei z badań PMI wynikało ostatnio, że firmy przemysłowe wprawdzie nadal zwiększają zatrudnienie, ale robią to coraz wolniej.

Jeszcze niższa niż w Polsce stopa bezrobocia jest w Czechach, Niemczech, na Malcie, w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wynosi 7,7 procent, natomiast w strefie euro właśnie spadła do 9,1 procent – to poziom najniższy od lutego 2009 roku.

Więcej o:
Komentarze (30)
Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce to 4,8 procent. Przestała spadać i stoi w miejscu od kwietnia
Zaloguj się
 • RADEK SZ

  Oceniono 18 razy 6

  Dojna zmiana działa. Tylko oni potrafią takie rzeczy, ale w swojej propagandzie będą opowiadać niesamowite rzeczy, a plebs ze wschodu i gawiedź niewykształcona z miast łyka ich propagandę jak pelikan rybę...

 • kontra.punkt

  Oceniono 8 razy 4

  A kiedy zaczną rosnąć płace? Bo sam fakt umowy o pracę niewiele zmienia. ludzie i tak wyjadą do krajów, w których żyje się normalnie.

 • emzaprawa

  Oceniono 12 razy 4

  A teraz droga publiczności walną finanse publiczne. Bo ile można kreatywnej księgowości....

 • yacie

  Oceniono 4 razy 2

  Wytłumaczcie jak to jest z tymi komentarzami. Jest zero głosów, głosuję komentarz ma jeden głos. Odświeżam stronę, znów jest zero, chcę zagłosować i nie mogę, bo już głosowałem. Czy z tymi przychylnymi komentarzami polityce GW jest tak samo, czy tylko z niepasującymi do linii propagandy GW ?

 • ulz

  Oceniono 4 razy 2

  A to elity kompradorskie na czele z GW będą się cieszyć.

 • mirek76pl

  Oceniono 4 razy 2

  5% to t.zw. "naturalna" stopa bezrobocia. Ponizej tej wartosci bezrobocie juz raczej nie spada.

 • zsm-5

  Oceniono 14 razy 2

  To bardzo proste. Sztuczne zabiegi ograniczające rejestrację bezrobotnych w PUP-ach przestały przynosić efekty. A miejsc pracy nie przybywa i ilość zatrudnionych nie rośnie.
  Na jesieni zacznie się nowa papierowa zabawa, gdy "emeryci" sztucznie zaniżą bezrobocie. Ale pracować nadal będą..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX