Rośnie liczba rodzin, które zamiast pieniędzy z programu 500 plus dostają pomoc rzeczową

"Rzeczpospolita" dotarła do danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że w czerwcu 1792 rodzinom przekazano świadczenie w postaci rzeczowej. Jak podaje "Rz" to o 138 więcej niż w maju i o 196 więcej niż w kwietniu.

Pod koniec 2016 r. pomoc finansowa została zamieniona na rzeczową w przypadku 1202 świadczeń.

Choć statystyki rosną, to trzeba podkreślić, że do 500 plus uprawnionych aktualnie ok. 3,9 mln dzieci.

Cytowana przez "Rzeczpospolitą" minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska podkreślała, że to zaledwie 0,05 proc. wszystkich świadczeń.

Skąd ten wzrost na przestrzeni kilku miesięcy? Resort tłumaczy, że urzędnicy najpierw obserwują, jak wydawane są pieniądze, a dopiero potem podejmują decyzję o zamianie świadczenia z finansowego na rzeczowe.

Co to oznacza w praktyce? Że do rąk rodziny może trafić żywność, ubrania, lekarstwa itd. Opłacone mogą zostać dodatkowe zajęcia w szkole, korepetycje, zajęcia sportowe, wycieczki klasowe itd.

Skąd wiadomo, jakie potrzeby ma dziecko? Otóż większość rodzin, którym zamieniono świadczenie, jest dobrze znana pracownikom opieki społecznej. I nie zawsze przyczyną jest alkohol, uzależnienie od narkotyków czy hazardu. Zdarza się, że rodzice są po prostu niezaradni życiowo i pieniądze ze świadczenia - choć nie ma w tym ich złej woli - rozchodzą się niezgodnie z przeznaczeniem.

Blisko 30 mld zł na 500 plus

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, łączne wydatki na 500 plus od początku istnienia programu, czyli kwietnia 2016 r., do końca czerwca br., wyniosły 29,7 mld zł. Tylko w tym roku koszty wyniosły 12,1 mld zł. Choć w tegorocznym budżecie na program 500 plus zapisano 23,1 mld zł, to prawdopodobnie program pochłonie o ponad 1 mld zł więcej.  Rafalska szacowała, że wraz z kosztami obsługi program będzie kosztował w tym roku ok. 24,5 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (53)
Rośnie liczba rodzin, które zamiast pieniędzy z programu 500 plus dostają pomoc rzeczową
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 22 razy 18

  Jak księdzu na tacę rzucić ciucha lub buty? Kościół nie popiera rozwiązań rzeczowych. Wiarę najdokładniej mierzy się pieniądzem.

 • coikto12

  Oceniono 20 razy 14

  500+ miało być elementem polityki prorodzinnej,a okazało się,że to zwykła jałmużna.Ile "warte" jest dziecko?Kilo kaszy i parę skarpet?

 • piotr_mitt

  Oceniono 9 razy 7

  W tym miesiacu statuetka Lecha i chusteczka ze smarkami Rydzyka.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 5

  Dostaną po pół tony węgla. Żeby górnicy dostali swoje piętnastki...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 4 razy 4

  "pieniądze ze świadczenia - choć nie ma w tym ich złej woli - rozchodzą się niezgodnie z przeznaczeniem"

  CO ZA BZDURA! Skoro PiS ma dalej wysokie poparcie to znaczy, że te pieniądze właśnie rozchodzą się zgodnie z przeznaczeniem - czyli na chwałę Prezesa Jarosława "Nieustraszonego Pogromcy PRL" Kaczyńskiego.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 4

  Pincet plus ma sens tylko jako ulga podatkowa. Ale wtedy pislamska patologia odeszła by się smakiem...

 • daniella-63

  Oceniono 4 razy 4

  Zapewne chodzi o rok 2017 a nie 1792 redaktor pomylil lata.Przed opublikowaniem artykulu powinien jeszcze raz przeczytac i poprawic bledy.

 • palo_ma1

  Oceniono 4 razy 4

  Niech dadzą im po medalu. Coś na M...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX