Elon Musk zdobył kolejne miliony na rozwój SpaceX. Sam przez to wzbogacił się o kilka miliardów dolarów. Jak to możliwe?

Rafał Hirsch
SpaceX zapewnił sobie od inwestorów kolejny zastrzyk gotówki na rozwój. Tym razem to 350 milionów dolarów. Wycena całej spółki przekroczyła 20 miliardów dolarów, co oznacza, że wartość prywatnego majątku Elona Muska urosła o kwotę znacznie większą od wartości nowego kapitału w jego spółce.
 

SpaceX zapewnił sobie 350 milionów dolarów nowego kapitału w lipcu. Doniosła o tym firma Equidate monitorująca rynek spółek nie notowanych na giełdzie. SpaceX obok Ubera i Airbnb jest jedną z największych takich spółek na świecie. 

Nowe akcje SpaceX sprzedał inwestorom znacznie drożej niż poprzednim razem. W 2015 roku Google oraz fundusz Fidelity za pakiet około 8 procent akcji zapłacili 1 miliard dolarów. Oznaczało to, że 100 procent akcji SpaceX jest warte nieco ponad 12 miliardów. Tym razem nowi inwestorzy zapłacili 350 mln dolarów tylko za niecałe 2 procent akcji. To daje wycenę całej spółki na poziomie 21,2 miliardów dolarów. Czyli rynkowa wycena SpaceX urosła o 75 procent. 

Taki wzrost wartości firmy oznacza też znaczące wzbogacenie się Elona Muska, bo to on ma najwięcej akcji w SpaceX. Jego pakiet to ponad 40 procent. Bloomberg wyliczył, że dzięki nowej rundzie finansowania dla SpaceX, ale także dzięki ostatnim wzrostom notowań Tesli na giełdzie nowojorskiej prywatny majątek Muska zwiększył się ostatnio o 4,8 mld dolarów i przekroczył 20 miliardów USD. Akcje Tesli od początku tego roku podrożały o ponad 60 procent. 

Wartość osobistego majątku Elona MuskaWartość osobistego majątku Elona Muska źródło: Bloomberg

SpaceX to spółka, za pomocą której Elon Musk chce kiedyś skolonizować planetę Mars. Na razie jednak jej przychody pochodzą głównie z usługi wynoszenia na orbitę ziemską satelitów komunikacyjnych. Robi to głównie za pomocą rakiet Falcon 9, które po wystrzeleniu na orbitę potrafią powrócić na ziemię bez szwanku. Są więc sprzętem wielokrotnego użytku. Jeszcze w tym roku SpaceX chce wprowadzić do użytku większe rakiety Falcon Heavy.  

Więcej o:
Komentarze (18)
SpaceX ma nowe pieniądze, Elon Musk jest coraz bogatszy
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 2

  Loty na Marsa miały zacząć się za kilka lat, ale okazało się, że firma nie ma ani rakiety, ani lądownika, co Musk ostatnio potwierdził. To może trochę potrwać. Trzymam kciuki, żeby udało mu się jeszcze za mojego życia.

 • shamanx

  Oceniono 3 razy 1

  To co różni Muska od miliarderów pokroju Zuckenberga to fakt, że jego przedsięwzięcia są realne i nie zależą od aktualnej internetowej mody. Tak jak minęła świetność NK, GG, czy MyFace tak minie i świetność FB czy SnapChata. I wtedy z tych wirtualnych miliardów Zuckenberga zostanie tylko tyle ile zdoła spieniężyć i przelać na konto. A Musk wytwarza konkretne dobra materialne, bardzo potrzebne ludzkości a w dodatku potrzebne bardziej w przyszłości niż w chwili obecnej. To gigantyczny potencjał. Kto teraz zainwestuje w akcje będzie jak Forest Gump, który kiedyś kupił akcje "jakiejś firmy sadowniczej" Apple ;)

 • awonek

  Oceniono 6 razy 0

  Codziennie miliony ludzi zarabiają lub tracą na giełdzie, więc gazeta ma miliony okazji do napisania milionów artykułów o wzbogaceniu się lub zbiednieniu milionów ludzi w "nietypowy sposób".

 • airmaro

  Oceniono 9 razy -5

  Niech poszuka psychiatry, ten zakłamany żydek jest promowany przez media bo okłamuje świat, a elity chcą by ludzie żyli w kłamstwie i nie znali prawdy.
  www.youtube.com/watch?v=-05QbysBAlE&t=11s

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX