W ramach programu Mieszkanie plus powstaną również domy jednorodzinne. Kto skorzysta?

Jak powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, w ramach programu Mieszkanie plus będą budowane również domy jednorodzinne. Inwestycje powstaną w miejscowościach, gdzie nie będzie potrzeby stawiania bloków czy całych osiedli.

Żuchowski tłumaczył, że domy - tak jak bloki - powstaną na gruntach należących do Skarbu Państwa. Inwestorzy na działkach wyposażonych w niezbędne media będą stawiać domy, jednak w narzuconej przez program technologii oraz wyznaczonym czasie. Jeżeli deweloper nie zdąży z inwestycją, grunt zostanie przekazany kolejnej firmie.

Budynki powstające w ramach M+ będą budowane w technologii tradycyjnej, drewnianej czy też z prefabrykatów. Będzie ona dobierana indywidualnie przez urzędników Krajowego Zasobu Nieruchomości,

Dla kogo Mieszkanie plus?

Program Mieszkanie Plus jest „następcą” Mieszkania dla Młodych, z którego po raz ostatni Polacy będą mogli skorzystać na początku 2018 r. W odróżnieniu od Mieszkania dla Młodych, zakładającego rządowe dopłaty do wkładu własnego do kredytów na zakup mieszkania (czy wcześniejszej Rodziny na Swoim, polegającej na dopłatach do rat), Mieszkanie Plus ma być programem długoterminowego wynajmu mieszkań wybudowanych m.in. na gruntach Skarbu Państwa czy jednostek terytorialnych.

Program zakłada wariant dojścia do własności danego mieszkania przez wynajmującego, ale zasadniczo ma polegać na preferencyjnych stawkach za wynajem (12-24 zł za m2 przy opcji dojścia do własności mieszkania, 10-20 zł za m2 rezygnując z tej możliwości + koszty eksploatacji + rachunki). Priorytetowo mają być traktowane rodziny wielodzietne i o niskich dochodach, jednak prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele.

Na liście miast, w których już podpisano umowy, gdzie powstaną mieszkania na wynajem, są np. Katowice czy Kraków. Są też i nieco mniejsze miejscowości jak np. Suwałki, Dębica, Ciechanów, Łomża, Pelplin.

Najem na wolnym rynku to sport dla bogatych

Jak wynika z danych zebranych przez serwis otodom.pl, ceny najmu nieruchomości mimo okresu wakacyjnego stoją w miejscu. W żadnych z przebadanych regionów średnia cena najmu mieszkania o powierzchni do 38 m/kw nie spadła poniżej 1000 zł. Najdroższa jak zwykle okazała się Warszawa, gdzie średnia cena ofertowa za wynajem kawalerki lub niewielkiego mieszkania do 38 m/kw wyniosła niemal 2090 zł. Za identyczną ofertę mieszkańcy Gdańska musieli zapłacić 1791 zł, Wrocławia 1704 zł, a Lublina 1449 zł. Najtaniej było w Łodzi, zaledwie 1059 zł. 

To najtańsze oferty. Średnia i wyższa półka wyglądają jeszcze ciekawiej. Przykładowo, gdyby mieszkaniec Warszawy chciał wynająć mieszkanie dwupokojowe o powierzchni do 60 m/kw, to musiałby przygotować się na wydatek rzędu 2892 zł. Lokal o powierzchni do 90 m/kw to opłaty wysokości 4146 zł.

Tymczasem średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w czerwcu tego roku niecałe 3800 zł na rękę. Łatwo policzyć, że samodzielny najem kawalerki to koszt pożerający ponad połowę pensji, a dwupokojowe mieszkanie staje się niedoścignionym marzeniem.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (50)
W ramach programu Mieszkanie plus powstaną również domy jednorodzinne. Kto skorzysta?
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 20 razy 18

  Czasem się zastanawiam czy my naprawdę nie jesteśmy bandą idiotów - żeby aż tak dać nas rolować ...

 • matka_bosaka

  Oceniono 17 razy 15

  Dokładnie jak w międzywojniu. Tanie budownictwo społeczne jest tylko pretekstem. Zakładamy spółdzielnię, dostaniemy dofinansowanie i każdy postawi sobie po willi. Oczywiście ten kogo stać. A biedni będą nadal biedni.

 • ar.co

  Oceniono 13 razy 11

  Czyli mieszkania dla wybrańców sfinansowane przez resztę społeczeństwa. A po 20 latach płacenia "preferencyjnych stawek" wybrańcy dostaną mieszkania na własność, i ludzie o niskich dochodach dalej nie będą mieli czego wynajmować.

 • starczypl

  Oceniono 6 razy 6

  czekamy, kiedy pierwsza, wzorowa piSSlamska rodzina wprowadzi się przy dźwiękach fanfar i odtrąbionego sukcesu: uprawiający festyniarski katolicyzm, facet musi bić zonę, trójka dzieci, każde od innego ojca, z facetem chodzącym na dziwki itd, itp...

 • seboc

  Oceniono 4 razy 4

  W PRL-u tez panstwo budowalo domy i zasiedlalo je roznymi kacykami.

 • zraluk7

  Oceniono 4 razy 4

  Szyszko (stodoła) Kurski (leśniczówka) prawdziwy dom plus.

 • bkiton

  Oceniono 4 razy 4

  Skoro naczelnik dostał, to i wam towarzysze, się należy.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 4 razy 4

  Kto skorzysta? Misiewicze!

 • wolak007

  Oceniono 4 razy 4

  No co, zdziwieni? Dobra zmiana nie będzie mieszkała przecież z pospolstwem+ ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX