Otwarto odcinek drogi ekspresowej na Podkarpaciu. Docelowo dojedzie się tędy z Litwy aż do Grecji

Otwarto ważny odcinek drogi ekspresowej na Podkarpaciu. Docelowo dojedzie się tędy z Litwy aż do Grecji

Oddany do użytku odcinek S19 zlokalizowany jest w powiatach: rzeszowskim i łańcuckim. Od strony Sokołowa Małopolskiego łączy się z drogą krajową nr 19, z drugiej - z działającym już odcinkiem drogi ekspresowej S19 Stobierna – węzeł Rzeszów Wschód. Początkowo termin zakończenia robót był planowany na czerwiec br., ale otwarcie odcinka przedłużyło się z pomocy budowy tymczasowego łącznika. 

Oddany do użytku fragment odciąży m.in. Sokołów, gdzie na drodze posiadającej po jednej jezdni w każdą stronę, z licznymi przjściami dla pieszych czy skrzyżowaniami nakładał się ruch lokalny i tranzytowy.

12,5-kilometrowy fragment S19 to część szlaku Via Carpatia - kluczowego w ruchu krajowym i międzynarodowym na kierunku północ-południe. Ma połączyć drogami ekspresowymi lub autostradami litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. W Polsce trasa wiedzie od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy do Barwinka – do granicy ze Słowacją.

Na Podkarpaciu droga ekspresowa S19 jest już gotowa także na odcinkach Stobierna – węzeł Rzeszów Wschód (6,9km), oraz węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza (4,4 km). Zrealizowany, ale jeszcze nie oddany do ruchu jest też 6,3-kilometrowy fragment węzeł Świlcza – węzeł Rzeszów Południe.

Większość S19, która w Podkarpaciu ma mieć 169 km, jest jednak jeszcze w przetargach. Na etapie przetargu na realizację jest 54-kilometrowy odcinek Lasy Janowskie – Sokołów Młp. Północ, zaś na etapie przetargu na wykonanie tzw. Koncepcji Programowej dla 75-kilometrowego odcinka Babica – Barwinek. Podobna Koncepcja Programowa jest już opracowywana dla odcinka od węzła Rzeszów Południe do Babicy (10,3 km).

Wszystkie podkarpackie odcinki S19 znajdują się na liście zadań inwestycyjnych w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). 

.. GDDKiA


Czytaj też: Rząd przyjął uchwałę dotyczącą najważniejszych dróg. Ma być więcej pieniędzy na ich budowę. Aż o 28 mld zł

Cieszą się nie tylko na Podkarpaciu

Tymczasem 30 sierpnia do ruchu oddano także ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 stanowiący obwodnicę Jarocina. Droga ma zlikwidować korki w mieście i podnieść bezpieczeństwo. Powstał też 3-kilometrowy łącznik pomiędzy węzłem Jarocin a drogą krajową nr 11. Koszt inwestycji to blisko 294 mln zł, 85 proc. tej kwoty pochodziła ze środków unijnych.

***

Więcej o:
Komentarze (60)
Otwarty ważny nowy odcinek S19 na Podkarpaciu. Docelowo dojedzie się tędy z Litwy aż do Grecji
Zaloguj się
 • shamickgaworski

  Oceniono 14 razy 10

  Dziekujemy ci Eurokolhozie ... znaczy w ten sposob Ci podziekujemy za te kasiorke i autostrady iz bedziemy miec cie w d...e smiac sie i narzekac jak strasznie jest byc w tym klubie ... jak strasznie jest wydawac EU pieniadze ... normalnie pieklo!

 • johang28

  Oceniono 11 razy 7

  Zbudowanie kilkanaście km dróg w ciągu dwóch lat ,to wielki sukces dla pisowców, zabójcze tempo.

 • susceptant

  Oceniono 2 razy 2

  To jest początek jesiennych "żniw drogowych".
  Jeszcze we wrześniu: oddanie rozbudowanej do dwóch jezdni obwodnicy Gorzowa Wlkp w ciągu S3 i zapewne tez odcinka S7 Jędrzejów-granica woj. świętokrz. oraz obwodnicy Kościerzyny
  DO końca roku: oddanie S3 Sulechów-Zielona Góra, S7 Rychnowo-Olsztynek, S8 Marki-radzymin i granica woj. podl.-Zambrów, obwodnicy Nysy, a być może też: S5 Korzeńsko-Wrocław, S7/S5 obwodnicy Ostródy, S8 Mężenin-Jeżewo, S51 Olsztynek Olsztyn.
  Łącznie tego będzie między 100 a 190 km (wariant optymistyczny).

  I przy każdym Łosiu będzie nas pozdrawiał pisząc peany na cześć zasług prezydenta, premier i przewodniczącego dla budowy tych odcinków dróg;)
  Taki drugi, tyle, że odwrotny, bigosmistrz (dział sportowy).

 • susceptant

  Oceniono 2 razy 2

  Aż się prosi o dalsze prace na S11, łączące istniejące odcinki: Kórnik-obw. Ostrowa Wlkp, obw. Ostrowa-obw. Jarocina i obw. Jarocina-obw. Kępna. Tym bardziej, że ruch przynajmniej do Jarocina jest na poziomie kilkunastu tysięcy pojazdów na dobę.
  Tymczasem - nic z tego, przynjamniej w ciągu najbliższych 10 lat nie ma szans na powstanie tej drogi

 • grr-5

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny odcinek wybudowany dzięki PO która zapewniła finansowanie,rozpisała przetarg i podpisała umowy.
  Co ciekawe poprzednicy Dojnej Zmiany rozpoczęli przetargi na 12 kolejnych odcinków Via Carpatii między Lublinem a Rzeszowem-na żaden z nich do dzisiaj mimo upływu 2 lat nie podpisano umowy,nie rozpisano również żadnego nowego przetargu na budowę S19.Tak pis wydymał swoich wyborców z Podkarpacia i Lubelszczyzny.

 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 3 razy 1

  'Otwarto ważny odcinek drogi ekspresowej na Podkarpaciu. Docelowo dojedzie się tędy z Litwy aż do Grecji'

  Bubel od samego początku, brak wizji i elementarnego rozmachu. Stara droga lecąca równolegle do tej nowej, jest 1+1. ta nowa jest 2+1.
  Jest to deko ulepszona stara droga. Znając nasze realia, ta droga nigdy nie będzie prawdziwa droga, nigdy nie zrobią z niej 2+2.
  Brak wizji dla tego kraju, robienie aby na teraz, co będzie za 10 lat to już nie moja sprawa.

 • jarsons70

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda, że ta szosa z Litwy (S19) wiedzie przez Białoruś. Chyba trudno ją będzie wykorzystać w praktyce. Białoruś raczej do Unii sie nie kwapi.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 9 razy 1

  I to ma byc droga expresowa ?
  Jeden pas w jedna strone ? bez odzielonej jezdni to sie prosi o czolowe zderzenia , kto takie gov..o nazywa droga expresowa ?
  Przeciez to zwykla wiejska droga dla furmanek i kombajnow ... ale tandeta ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX