Mieszkańcy tego kraju głodują. Co na to prezydent? "Niech jedzą króliki"

"Niech jedzą króliki" - to wiadomość prezydenta Maduro skierowana do Wenezuelczyków, którzy zmagają się z dużymi niedoborami żywności, część z nich głoduje.

Śmiały plan Maduro ogłosił w państwowej telewizji, towarzyszył mu minister rolnictwa Freddy Bernal. Wenezuelscy przywódcy, którzy za kryzys gospodarczy i niedostatek winią imperialistów, na czele z USA i prezydentem Trumpem, zalecają obywatelom domową hodowlę królików, które są dobrym źródłem białka i szybko się rozmnażają.

- Królik nie jest zwierzęciem domowym, to dwa i pół kilograma mięsa – mówił, uśmiechając się, minister Bernal. – Atak Trumpa na naród wenezuelski jest okazją do zmiany kulturowych wzorów konsumpcji.

Prezydent Maduro dodał, że zmiana już się rozpoczęła. W ramach programu pilotażowego młode króliki rozdano mieszkańcom 15 wenezuelskich gmin. Ku zdziwieniu ministra, wielu Wenezuelczyków ozdobiło je kokardkami i traktowało jak domowe maskotki. Freddy Bernal przyznał, że ludzie nie chcą hodować zwierzaków na mięso, zamiast tego nadają im imiona i biorą do swoich łóżek. 

Króliczy plan Maduro przypomina inny, równie śmiały pomysł z Korei Północnej. W 1996 roku Kim Dzong Il zarządził tam masową hodowlę kóz. Niestety, zwierzęta objadły wzgórza z roślinności, co doprowadziło do erozji gleby. Katastrofa nastąpiła podczas sezonu deszczowego, kiedy powodzie zniszczyły wiele z pól i ryżowisk. W efekcie Koreańczycy cierpieli jeszcze większy głód niż wcześniej.

Upadek kwitnącego państwa

Wenezuela to niegdyś jedno z najbogatszych państw Ameryki Południowej, od kilku lat jest pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym.

W tym roku inflacja ma tam przekroczyć 1000 procent, PKB jest mniejszy o jedną trzecią w porównaniu do 2013 roku, a poziom życia cofnął się do podobnego jak w latach 50. XX wieku.

W efekcie recesji trzy czwarte Wenezuelczyków schudło o 9 kilogramów. 10 mln ludzi (na 31 mln obywateli) zrezygnowało z jednego posiłku, by móc wyżywić swoje dzieci. Według danych Caritasu, w ubiegłym roku z powodu chorób będących skutkiem niedożywienia i braku lekarstw zmarło 11 tys. dzieci.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: