Firma zarządzająca siecią Pizza Hut, KFC i Burger King w Polsce, przeniesie się do Hiszpanii. Razem z podatkami

Wrocławski AmRest, który w Polsce zarządza kilkuset restauracjami, m.in. Pizza Hut, KFC i Burger King, przeniesie siedzibę do Madrytu. Oznacza to, że spółka podatki płacić będzie w Hiszpanii.

Decyzję o relokacji podjęli większością głosów właściciele spółki. Nie oznacza to wycofania z polskiego rynku, ale podatki płacone przez AmRest nie będą już wpływały do polskiego budżetu. Ma to znaczenie, bo w pierwszym półroczu grupa wypracowała 53 mln zł zysku netto.

AmRest zostanie na warszawskiej giełdzie

Przeniesienie siedziby statutowej z Polski do Hiszpanii zaproponował pod koniec lipca zarząd AmRestu. Podkreślano wówczas, że decyzja nie powinna mieć wpływu na notowanie akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Padła propozycja, by rozważyć ubieganie się o wprowadzenie akcji do obrotu na innej giełdzie papierów wartościowych w Europie Zachodniej, na przykład w Madrycie.

Zatwierdzono już zmianę statutu spółki, w którym znalazł się zapis, że AmRest jest europejską spółką akcyjną z siedzibą w Hiszpanii.

Zarząd spółki podkreśla, że decyzja o relokacji nie powinna mieć znaczącego wpływu na sytuację podatkową firmy oraz działalność na polskim rynku.

Według stanu na 14 września grupa AmRest zarządzała 1460 restauracjami, z czego 412 znajdowało się w naszym kraju. Pod względem liczby prowadzonych lokali Polska jest największym rynkiem AmRest. Druga jest Hiszpania, gdzie spółka ma 259 restauracji (KFC i La Tagiatella).

W portfolio AmRest najwięcej - 559 lokali - prowadzonych jest pod marką KFC (w Polsce 225). W Polsce spółka zarządza też 93 lokalami Pizza Hut, 57 Starbucks i 37 Burger King.

Największe zyski grupie przynosi Hiszpania, gdzie w pierwszym kwartale tego roku wypracowano 29 mln zł zysku operacyjnego. W Czechach zysk ten sięgnął 15 mln zł, a w Polsce 12 mln zł.

+++

Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"