Szokujące przejęcie Apple za 9 mld dol.? To tylko plotka

Na portalu agencji informacyjnej Dow Jones Newswires - jednym z bardziej wiarygodnych źródeł informacji biznesowych - pojawiła się informacja o przejęciu Apple przez Google. Szybko okazała się fake newsem.

Dow Jones opublikował zaskakującą wiadomość pod nagłówkiem „Google i Apple połączą się, tworzą technologicznego giganta”. Pojawiła się 10 października o godz. 15:37 i można ją było przeczytać tylko przez 2 minuty. Po tym czasie zniknęła, Dow Jones zapewnił o jej fałszywości i poprosił media o jej nieprzekazywanie.

- Zaskakując wszystkie żywe osoby, Google zapowiedziało, że zamierza przejąć Apple za 9 mld dol. Dyrektor Larry Page w 2010 r. przeprowadził w tej sprawie rozmowy z obecnie zmarłym Stevem Jobsem. Umowa została ogłoszona podczas odczytania testamentu Jobsa w Cupertino – czytamy. - Umowa zostanie sfinalizowana jutro, dając każdemu z udziałowców Google dziewięć akcji Apple. Oczywiście Google przeniesie się do fantastycznej kwatery Apple. Pracownicy Google powiedzieli „Yay”.

Jeszcze tego samego dnia Dow Jones napisał sprostowanie, według którego należy po prostu zignorować wiadomości opublikowane w ciągu dwóch feralnych minut:

- Zostały opublikowane z powodu błędu technicznego. […] Przepraszamy za błąd - napisano.

800 mld dol.

Trudno jednak sobie wyobrazić, jaki błąd techniczny albo jaka nieuważność mogły doprowadzić do napisania całej historii o tajnych naradach i przeniesieniu siedziby. To nie wygląda na zwykłą literówkę w giełdowej nazwie spółki, a raczej na czyjeś celowe działanie.

Przy okazji warto zaznaczyć, że firma Apple nie jest warta 9 mld dol., tylko ponad 800 mld dol. Przejęcie jej za tak niską cenę byłoby więc dość szokującym wydarzeniem.

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]