Z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę PiS się nie spieszył, bo z badań i sondaży wynika, że suweren chce robić zakupy wtedy kiedy mu się podoba, a nie wtedy, kiedy ktoś mu powie, że może.
I pewnie projekt ustawy przygotowany przez "Solidarność" dalej leżałby na dnie szuflady, gdyby związkowcy nie zaczęli coraz głośniej upominać się o spłatę długu za poparcie dla PiS podczas kampanii wyborczej.
W efekcie, w minioną środę odbyło się pierwsze posiedzenie sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, na której czele stoi były przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek, obecnie poseł partii rządzącej.
Po zgłoszonych poprawkach z pierwotnej ustawy "Solidarności" zostało niewiele. W dużym skrócie, "S" chciała całkowitego zakazu handlu w niedzielę z drobnymi wyjątkami dla sprzedaży chleba, ciastek i dewocjonaliów. Do pracy mogliby też przychodzić właściciele małych sklepów, ale już nie ich pracownicy.
Na ten moment podkomisja ustaliła, że zakupy będziemy mogli robić w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Dlaczego tak? Bo wtedy będą 24 niedziele handlowe. Gdyby w ustawie zapisano - tak miało być pierwotnie - że w pierwszą i trzecią, to wypadłoby ich 28, ze względu na pięć niedziel w niektórych miesiącach. Oprócz każdej pierwszej i trzeciej niedzieli w miesiącu, handel zakazany będzie także w święta.
Wciąż sklepy w niedzielę będą mogli otwierać właściciele, co daje pewną przewagę punktom franczyzowym takim jak chociażby Żabka. Otwarte mają też być sklepy na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniczych.
Podczas posiedzenia podkomisji przyjęte zostały jedynie poprawki przygotowane przez PiS. Nie wzięto pod uwagę nawet postulatów zgłaszanych przez związkowców z "S", nie mówiąc o posłach opozycji, czy przedstawicielach sklepów wielkopowierzchniowych.
Wciąż nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądała kwestia zakupów przez internet, czy w niedzielę będą działały hurtownie zaopatrujące sklepy i co ze sklepami sieciowymi działającymi na dworcach (np. Biedronka, Rossmann, Carrefour).
Jednak szef podkomisji zdaje się tym nie przejmować.
Dalsze zmiany w projektowanej ustawie możliwe będą dopiero na kolejnym etapie prac w Sejmie, czyli na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Związkowcy są wściekli, bo obiecali swoim członkom wolne niedziele, a na ten moment szanse na wprowadzenie całkowitego zakazu są znikome.
"S" zaproponowało, żeby w ustawie znalazł się zapis, że od stycznia 2019 r. wolne będą trzy niedziele w miesiącu.
+++