Amazon otworzył w Polsce kolejne centrum logistyczne. Będą w nim pracować głównie roboty

Amerykański gigant e-handlu otworzył w środę 8 listopada kolejne centrum logistyczne na terenie Polski. Na lokalizację swojego najnowocześniejszego magazynu Amazon wybrał podszczecińskie Kołbaskowo. Docelowo pracę znajdzie w nim 1000 osób oraz 3000 robotów.

Centrum w Kołbaskowie będzie obsługiwało klientów z Polski i Europy. To m.in. międzynarodowy cykl wysyłek zdecydował o lokalizacji. W pobliżu znajdują się bowiem lotnisko oraz autostrada.

Podszczeciński obiekt jest najnowocześniejszym w Europie. Powód? Tysiąc pracowników ma być wspieranych przez trzy tysiące robotów. To pozwoli firmie zwiększyć o 50 proc.składowanie produktów. 

Roboty Amazona, które wyglądem przypominają przerośnięte odkurzacze Roomba, poruszają się z prędkością 6km/h i są w stanie przetransportować półki z towarem o wadze przekraczającej 300 kg.

Budowa centrum trwała niecały rok i kosztowała 410 mln zł. To piąta inwestycja Amazona w Polsce. Od 2014 r. koncern zainwestował ponad 3 mld zł w dwa obiekty pod Wrocławiem, jedno w pobliżu Poznania, Sosnowca i właśnie Szczecina. 

Łącznie pracę znalazło w nich 9 tys. osób, ale w okresie tzw. sezonowego peaku, który ma miejsce przed świętami Bożego Narodzenia, zatrudnionych czasowo zostaje dodatkowo nawet kilka tysięcy pracowników. 

Amazon słynie z wyśrubowanych norm i zamiłowania do algorytmów, które optymalizują pracę, jednak płaci średnio 15 proc. od więcej od konkurencji oferując dodatkowo bogaty pakiet świadczeń pracowniczych. Obecnie stawka dla nowych osób wynosi 

Amazon: jak pracuje się w centrum logistycznym największego na świecie sklepu internetowego?

Obecnie firma przygotowuje się do przedświątecznej gorączki i poszukuje nawet 10 tys. pracowników tymczasowych. Stawki godzinowe zaczynają się od 15 zł brutto.

Więcej o: