Polski Fundusz Rozwoju inwestuje w WB Electronics. Celem rozwój przemysłu zbrojeniowego

Andrzej Mandel
Państwowy fundusz objął 24 procent akcji firmy zajmującej się tworzeniem nowoczesnych systemów uzbrojenia. "Oczekujemy rynkowych stóp zwrotu" mówi szef PFR.

128 milionów złotych wyłożył Polski Fundusz Rozwoju, państwowa spółka zajmująca się inwestycjami rozwoju gospodarczego kraju, za 24 procent akcji WB Electronics. Zgodnie z komunikatami obu firm inwestycja ta ma na celu rozwój nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego w Polsce.

Inwestycja ta, jak stwierdził szef PFR Paweł Borys wpisuje się w szczególną rolę, jaką przemysłowi obronnemu przypisuje plan Morawieckiego. Wzmocni bowiem branżę i przyczyni się do rozwoju innowacyjnych technologii. Polski Fundusz Rozwoju liczy jednak na zyski.

WB Electronics należące do Grupy WB to jeden z największych polskich prywatnych producentów nowoczesnych systemów uzbrojenia. Projektuje i produkuje systemy dowodzenia i kierowania ogniem, systemy bezzałogowe oraz radiołączności czy przesyłania danych. Tworzy także systemy automatyki przemysłowej.

WB Electronics eksportuje nawet do 40 procent swojej produkcji. Wśród produktów Grupy znajdziemy system FONET (system łączności i dowodzenia umożliwiający zarządzanie polem walki) czy TOPAZ (kierowanie ogniem artylerii). Produkuje również bezzałogowe systemy powietrzne (czyli drony) klasymini FlyEye, które służą już w Wojsku Polskim.

Grupa miała w 2016 roku niemal 355 mln przychodów ze sprzedaży i 53 mln zysku EBIDTA. W tym miesiącu pozyskała już 80 mln złotych z emisji obligacji dla inwestorów instytucjonalnych. Pieniądze z emisji zostały przeznaczone na refinansowanie poprzedniej emisji. Do Grupy WB należą także admor S.A., Flytronic Sp. z o.o., MindMade Sp. z o.o. oraz Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o.

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: